• poniedziałek, 10 grudzień 2012 14:07
  • 4 zdjęcia

Piernik ma moc

Piernik ma moc

Pierniki, świąteczne pierniki, dużo pierników ! W trakcie przygotowań świątecznych pierniki zajmują czołowe miejsce na liście priorytetów niemalże w każdym domu. Co innego tak intensywnie podkreśli klimat Bożego Narodzenia, jeśli nie aromat świeżo wyjętych z pieca pierników? Przepisów na te kulinarne cuda jest mnóstwo, na całym świecie mistrzowie cukiernictwa dopracowują receptury piernikowe do perfekcji, a w polskich domach z pokolenia na pokolenie wędrują tradycyjne, ale i sekretne przepisy. Swoją drogą ciekawe, czy na ulicach Ostrowa poczujemy już wkrótce aromat jeszcze ciepłych, wyjętych z piekarnika pierników?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Warto chwilę uwagi poświęcić tym ukochanym, świątecznym ciastkom. Niewielu bowiem wie, skąd pierniki w ogóle się wywodzą. Ich historia jest ciekawa i imponująca. Pierniki wywodzą się z tzw. miodowników wielkich – wielkich bochnów chleba robionych na miodzie. Za miejsce ich narodzin uznaje się Norymbergię i Bazyleę. Nazwa z kolei zaczerpnięta jest ze staropolskiego słowa „pierny” czyli pieprzny, z uwagi na intensywny, mocny smak i zapach pierników. Dawniej pierniki jadano na co dzień jako deser po obiedzie lub zakąska do wina czy też wódki. Mawiano nawet: „Kto nie pija gorzałki i od niej umyka, ten słodkiego nie godzien kosztować piernika”.

 

Oprócz tego, że smaczne, pierniki są bardzo zdrowe. W zawartych w nich przyprawach znajduje się wiele witamin i związków poprawiających trawienie, odmładzających organizm, wspomagających leczenie chorób serca, nerwów i niedokrwistości.
Pierwszy cech piernikarzy (kichlarzy) w Polsce powstał w Krakowie. Drugim miastem, które znane jest głównie z produkcji tradycyjnych pierników jest Toruń. W Toruniu możemy odwiedzić Muzeum Piernika lub zabawić na festiwalu zwanym Święto Piernika. Jak widać, pierniki stały się obiektem lokalnego kultu, znamieniem na kartach historii naszego kraju.

 

Dawniej symbol dobrobytu i szlachetności,  dzisiaj pierniki wypiekane są głownie na Święta Bożego Narodzenia. Każdy może wybrać przepis odpowiedni dla siebie, wedle gustu. Najpopularniejsze wypieki zawierają jednak cynamon, przyprawy korzenne, imbir, miód.  Zapach piernika to zapach Świąt. Każde pokolenie kocha pierniki, wspólnie je wypieka, bawi się przy przygotowaniach i jedzeniu. Śmiało można stwierdzić, że nie tylko karp jest symbolem Bożego Narodzenia, ale tradycyjny, polski piernik.

 

Za kilka dni rozpocznie się w Ostrowie Wielkopolskim jarmark świąteczny. To własnie tam na własne oczy zobaczymy wielkie wypiekanie pierników. Będzie pachnąco, aromatycznie, domowo. Świeże, jeszcze ciepłe ciastka będzie można zjeść  w świątecznej, ostrowskiej atmosferze.

 

Tymczasem, przepis na tradycyjne pierniki, jeden z wielu. Śmiało próbujcie i chwalcie się swoimi pomysłami na idealne, świąteczne pierniczki.

 

Składniki na około 55 pierniczków:

     300 g mąki pszennej
    100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
     2 duże jajka
    13 dag cukru pudru
    10 dag masła, roztopionego
    10 dag miodu
    1 łyżka przyprawy do piernika
    1 łyżka kakao
    1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystkie składniki wsypać do naczynia, wymieszać i wyrobić. Ciasto może być klejące, ale nie dodawać mąki. Ciasto rozwałkować na grubość 4 mm (nie cieniej), podsypując je teraz mąką (tyle, by się nie kleiło). Wykrawać różne kształty pierniczków. Układać je na blaszce w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 8 - 10 minut. Studzić na kratce. Dowolnie udekorować.

 

Galeria ilustracji

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)