Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Chroń oczy!
Od zawsze wiadomo, że komputery nie wpływają korzystnie na oczy. Pierwsze objawy zaburzeń wzroku spowodowane zbyt dużą ilością czasu wpatrywania się w monitor to pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami i zmęczenie. Co zatem robić, jak ratować oczy?
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Wzrok to narząd, bez którego nie wyobrażamy sobie życia, dlatego należy o niego dbać. Niestety coraz częściej zapominamy o oczach, przypominając sobie dopiero wtedy, gdy objawy psucia wzroku nasilają się. Do objaw tych zaliczamy: piekące oczy, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie oczu, nadwrażliwość na światło, łzawienie oczu na przemian z suchością, zamglone widzenie, krótkowzroczność, zmęczenie i bóle głowy.
Problemy ze wzrokiem najczęściej powodowane są długim wpatrywaniem się w monitor komputera lub zespołem suchego oka, czyli niewytwarzaniem przez oko łez, które by je nawilżało. Zespół suchego oka powstaje najczęściej na skutek rzadkiego mrugania (prawidłowo powinno się mrugać 12 razy na minutę). Żeby zapewnić odpowiednie nawilżenie rogówki, łzy powinny być rozprowadzane po gałce ocznej co 5-10 sekund. Zespół suchego oka łatwo można jednak wyeliminować. Leczenie polega na nawilżaniu oka za pomocą kropli lub żelu (tzw. sztucznych łez). W aptekach dostępne są odpowiednie preparaty nawilżające oczy, ich cena nie jest wysoka, dlatego warto je nabyć. Żeby poznać przyczynę kłopotów z oczami, najlepiej zasięgnąć rady u specjalisty. Sami nie stawiajmy diagnozy, gdyż łatwo o pomyłkę.
Jak pomóc oczom? Zacznijmy od prawidłowego ustawienia monitora - powinien on stać tak, byśmy mogli patrzeć na niego z góry, a nie od dołu. Nie stawiajmy monitora przy oknie, gdyż odblaski i odbicia na monitorze przeszkadzają w czytaniu tekstu na komputerze i męczą wzrok. Jeżeli regularnie korzystamy z komputera, kupmy monitor większy niż 14-calowy. Starajmy się też nie przybliżać wzroku zbytnio do monitora.
Jak przynieść ulgę oczom? Mrugajmy jak najczęściej, w ten sposób nawilżymy oczy. Co pewien czas zamknijmy oczy na minutę, a co godzinę oderwijmy wzrok od komputera i popatrzmy w najdalszy punkt. Przyglądajmy się zielonym przedmiotom znajdującym się wokół i jak najczęściej róbmy ćwiczenia na poprawę wzroku. Szczególnie pomocne będą ćwiczenia relaksacyjne, np.
Śledzenie przedmiotu
Zakryj lewe oko lewą dłonią (nie zamykaj go). Weź długopis i unieś go na wysokość oka. Zataczaj nim koła. Śledź długopis, patrząc na jego czubek. Wykonaj pięć obrotów. Powtórz ćwiczenie, zakrywając prawe oko prawą dłonią.
Oglądanie ciemności
Oprzyj łokcie na biurku. Połóż dłonie na otwartych oczach. Palce powinny zachodzić na siebie i krzyżować się na środku czoła. Zamknij oczy. Wyobraź sobie jakiś przyjemny widok. Gdy zaczniesz widzieć przed zamkniętymi oczami czerń, oznacza to, że dobrze wykonałaś ćwiczenie. Energicznie pomrugaj. Odpocznij.
Ruchy gałkami
Zamknij powieki. Powoli przesuń gałki oczne w prawo, aż poczujesz napięcie mięśni. Wytrzymaj 3 sekundy. Potem wykonaj ćwiczenie w lewo. Powtórz 5 razy.
Rozciągajmy też kark i mięśnie twarzy i nawilżajmy organizm, wypijajmy codziennie minimum 1,5-2 litry wody.
Coraz częściej mówi się także o okularach ochronnych z powłoką antyrefleksyjną, które niwelują odblaski sztucznego światła. Dzięki nim oko nie musi radzić sobie z odbiciami światła, przez co jest bardziej wypoczęte. Antyrefleksy poleca się osobom przebywającym w sztucznym oświetleniu, kierowcom, osobom pracującym przy komputerze. Okulary te polecają innym ci, którzy już je nabyli. Twierdzą, że dzięki nim oczy mniej się męczą. Opinie specjalistów są natomiast podzielone. Jedni twierdzą, że okulary te niewiele pomagają, inni polecają je, uprzedzając, że pomagają tylko w przypadku założenia ich jeszcze zanim zasiądziemy przed monitorem, a nie dopiero gdy oczy zaczną nas boleć.