• piątek, 10 luty 2017 09:48

Dziecięcy problem

Dziecięcy problem
Dziecięcy problem © archiwum

Trzeci migdał znajduje się za tzw. języczkiem w gardle. Można go zobaczyć tylko dzięki specjalnym narzędziom. Powiększa się od 6. do 8. tygodnia po urodzeniu i rośnie aż do 8. roku życia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Rola trzeciego migdała jest prosta – do 5. Roku życia wirusy, bakterie i alergeny wdychane przez dziecko najpierw trafiają na trzeci migdał. On „zapamiętuje” je i przekazuje informacje do innych elementów układu odpornościowego, który później jest w stanie walczyć z intruzami podczas choroby.

Niekiedy jednak trzeci migdał potrafi być bardzo kłopotliwy. Powód? Zaczyna przerastać, a to wszystko dlatego, że trafia do niego coraz więcej wirusów i bakterii.

Przerost migdałka może sprawić, że oddychanie przez nos stanie się wręcz niemożliwe. Dziecko oddycha wtedy przez usta, a to z kolei może powodować wady zgryzu. Pojawiają się też problemy ze słuchem, nawracające zapalenie uszu oraz katar. To laryngolog decyduje, czy taki migdał należy usunąć (adenotomia), czy leczyć farmakologicznie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.