Strefa ucznia
Chcesz, by w tym roku szkolnym dziecko odniosło sukcesy? W takim razie zrób wszystko, by otoczenie mu sprzyjało. Razem przygotujcie terytorium walki i zadbajcie o meble oraz oświetlenie.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami. W poszukiwaniu ślicznych zeszytów, nie można zapomnieć o wyposażeniu pokoju, w którym szare komórki będą pracować na pełnych obrotach. Oto wskazówki, które pozwolą z głową zorganizować idealne warunki do obrabiania lekcji, wpłyną na efektywność naszych pociech i wyjdą im na zdrowie.
IDEALNE MIEJSCE DO NAUKI
Wszystko zaczyna się od biurka. Warto zainwestować w ten mebel, bo dobrze dobrany będzie dziecku służył przez wiele lat. Nie musisz szukać gotowych zestawów, o wiele lepiej sprawdzi się zakup blatu o pasujących do pokoju wymiarach i stylistyce. Jego wysokość powinna być oczywiście dostosowana do wzrostu dziecka, tak, aby podczas pisania na klawiaturze lub w zeszycie kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem wynosił 90°. Blat biurka powinien znajdować się na wysokości łokcia użytkownika. Ważne jest też, aby blat nie odbijał światła (na błyszczący można położyć matową podkładkę) i by był odpowiednio głęboki. Wtedy monitor komputera będzie mógł stanąć minimum 50 cm od twarzy dziecka. Optymalna odległość to 70 cm. Jeśli dziecko ma stacjonarny komputer, warto pamiętać, że według nowych badań mniej obciążony kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce. Ważna jest też wysokość, na której jest ustawiony monitor – jego górna krawędź powinna znaleźć się na wysokości wzroku. A jeśli potrzebujesz więcej miejsca na książki i zeszyty, zawsze możesz dokupić szafkę na kółkach pod biurko.
Skoro mamy już główny mebel, trzeba mądrze dobrać krzesło. Od tego również zależy komfort kręgosłupa ucznia. O tym, że najlepsze jest regulowane. Powinno mieć też podłokietniki, bo pomagają one utrzymać wyprostowaną postawę oraz odciążają ramiona i plecy. To ułatwia też odpowiednią wysokość siedziska. Podczas nauki (to dotyczy zresztą wszystkich pracujących przy komputerach) stopy powinny opierać się o podłogę, a nogi być zgięte w kolanach pod kątem prostym. Pozwala to na swobodne krążenie krwi i zmniejsza ryzyko powstania obrzęków nóg. Natomiast dobre oświetlenie – górne i punktowe – zapewni komfort nauki. Idealnie, gdyby górne źródło miało regulację natężenia światła. Wtedy można je dostosować do pory dnia i warunków za oknem.