• poniedziałek, 18 maj 2020 07:08

Buty, buciki…. Każdy z nas je nosi, ale czy prawidłowe?

Buty, buciki…. Każdy z nas je nosi, ale czy prawidłowe?
Buty, buciki…. Każdy z nas je nosi, ale czy prawidłowe? © archiwum

Mamy wiosnę, za chwilę będzie lato, później jesień i znowu zima… Z każdą porą roku (i nie tylko) wiąże się zmiana obuwia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wiosna i latem, a czasem nawet jesienią, jeśli warunki na to pozwalają, pospacerujemy boso po trawce czy po piasku. Jest to świetne ćwiczenia propriocepcji stóp. Pamiętajcie, że w stopach jest wiele receptorów. Zwłaszcza u maluszków stopa świetnie wtedy pracuje, ponieważ podłoże jest nierówne, a do tego te receptory…

Jak zatem powinniśmy dobrać obuwie, zwłaszcza dla naszych pociech? Skupię się przede wszystkim na obuwiu dla dzieci, aczkolwiek zasada ta dotyczy również dorosłych.

Buty… Ich dobór często przerasta rodziców, a marki robią wyścig… Moje lepsze, moje najładniejsze itd. Nie podam konkretnej firmy, która jest najlepsza, bo takiej nie ma. Podam kilka zasad, którymi my, jako rodzice/opiekunowie, powinniśmy się kierować.

Pamiętajcie:
- nie więźmy stóp dziecka w sztywnym obuwiu
- nie kupujemy butów na oko, tzn. „chyba będą dobre”; dobrze dobrany but powinien być sztywny, tak jak stabilizować stopę; podeszwa powinna być miękka, by stopa dziecka mogła pracować
- nie kupujemy butów tzw. wkładką ortopedyczną, jeśli nie ma wady; tylko odpowiednia osoba może zlecić wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych
- czubek powinien być szeroki, by paluszki mogły swobodnie pracować
- buty powinny być lekkie i wykonane z oddychających materiałów
- kupujmy buty nowe, ponieważ każde z dzieci chodzi inaczej.

Prawidłowo dobrane buty zapewniają odpowiednie obciążenie stopy, a także ruch w stawie skokowym, który niezbędny jest w czasie chodzenia. Zadbaj o swoje stopy… To Twój fundament.

Publikacja:
mgr Natalia Jasiak
mgr Natalia Jasiak opublikowano w Mama i dziecko
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.