• piątek, 22 styczeń 2021 08:07

U dziadków z ząbkującym maluchem

U dziadków z ząbkującym maluchem
U dziadków z ząbkującym maluchem © archiwum

W styczniu obchodzimy Dzień Dziadka i Dzień Babci. Zdarza się, że kilka pokoleń mieszka ze sobą w jednym domu, wówczas całe rodziny celebrują te dwa dni – dzieci i wnuki. Co zrobić, gdy ten moment nałoży się w czasie z ząbkowaniem u niemowlaka?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W czasie ząbkowania z zawiązków zębowych kształtuje się20 zębów mlecznych. Proces ten może przebiegać łagodnie. Są jednak maluchy, które odczuwają go bardzo dotkliwie. Podczas wizyty u dziadków dziecko może być marudne i płaczliwe. Podpowiadamy, co może pomóc.

BOLESNE ZĄBKOWANIE
Wyrzynające się ząbki u naszej pociechy przebijają dziąsło, co może powodować ból i nadwrażliwość. Dziąsła są obrzmiałe, a skóra wokół ust – zaczerwieniona. Do tego dochodzi płaczliwość, niespokojny sen, brak apetytu i obfite ślinienie się. Niekiedy tez występuje gorączka, gdyż odporność malucha w czasie ząbkowania może się obniżyć. Dziecko może wkładać różne przedmioty i palce do buzi. By spotkanie z dziadkami nie zamieniło się w koszmar, warto uzbroić się w przydatne akcesoria.

BY ZŁAGODZIĆ OBJAWY
Ząbkujący maluch wymaga jeszcze więcej uwagi i czułości. Aby pomóc mu przejść przez ten burzliwy proces, warto użyć żelu przeciwbólowego na obrzmiałe dziąsła lub masować je silikonową szczoteczką. Cierpiącego maluszka możemy zainteresować grzechotką lub gryzakiem z piszczałką. Dobrym wyborem będzie gryzak z naturalnego tworzywa, który łatwo się trzyma. To odwróci uwagę dziecka w bólu. W ten sposób maluch zazna ulgi, a Dzień Dziadka i Dzień Babci zostaną uratowane!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.