• piątek, 11 grudzień 2020 08:42

Karmienie piersią – fakty i mity

Karmienie piersią – fakty i mity
Karmienie piersią – fakty i mity © archiwum

Wokół karmienia piersią krąży wiele mitów. Mamy karmiące piersią słyszą mnóstwo „dobrych rad”, czasem ze sobą sprzecznych, i czują się zagubione. Co jest zatem prawdą, a co mitem?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Karmienie piersią boli
MIT – karmienie piersią może boleć głównie wtedy, gdy niemowlę jest źle przystawione do piersi i nie obejmuje ustami całej brodawki.

Rozmiar piersi ma znaczenie
MIT – ilość pokarmu nie zależy od wielkości piersi, a od tego, jak często dziecko jest przystawiane i jakie są jego potrzeby.

Niemowlę można wykarmić tylko jedną piersią
FAKT – mam może wykarmić dziecko nawet jedną piersią, bo każda pierś jest w stanie wyprodukować potrzebną ilość pokarmu.

Mama karmiąca musi być na specjalnej diecie
MIT – powinna odżywiać się racjonalnie i zdrowo i jeśli dziecko nie ma alergię ani kolki, mama może jeść to, na co ma ochotę.

Pokarm można ściągać z piersi i przechowywać w lodówce
FAKT – odciągnięty pokarm może stać w temperaturze pokojowej kilka godzin, w lodówce do 5 dni, a w zamrażarce nawet pół roku.

Trzeba opróżnić pierś z reszty pokarmu po to, by się nie zepsuł
MIT – piersi wytwarzają pokarm na bieżąco, w czasie gdy dziecko ssie. Opróżnianie piersi po karmieniu powoduje nadprodukcję mleka, a to może prowadzić do przepełnienia piersi i pojawienia się bolesnych zastojów pokarmu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.