• wtorek, 22 lipiec 2014 22:53

Jak wybrać miłą i dobrą nianię

Kontroluj, jak niania zajmuje się malcem, np. uprzedź o pozostawieniu w domu kamery
Kontroluj, jak niania zajmuje się malcem, np. uprzedź o pozostawieniu w domu kamery Kontroluj, jak niania zajmuje się malcem, np. uprzedź o pozostawieniu w domu kamery © © archiwum

Będzie zajmować się twoim malcem, więc musi być to osoba naprawdę godna zaufania. Jak ją znaleźć?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Najlepiej, gdyby nianię polecił ci ktoś znajomy, np. koleżanka. Również panie wskazywane przez agencje opiekunek to zazwyczaj osoby, na których można polegać (mają odpowiednie referencję i przygotowanie). Możesz też zaglądać na strony internetowe(np. www.niania.pl) czy przeglądać anonse w prasie (niestety, życie uczy, że nianie z ogłoszenia nie zawsze się sprawdzają).

ROZWAŻ DOBRZE, KOGO SZUKASZ
Do maleńkiego dziecka warto zatrudnić osobę doświadczoną, która wie, jak pielęgnuje się niemowlę. Może to być ktoś, kto wychował już swoje dzieci. Dla malca, który już chodzi, lepiej szukaj kogoś w pełni sił, ponieważ uganianie się za wszędobylskim szkrabem bywa po prostu męczące.

PRZEMYŚL PLAN ROZMOWY
Przede wszystkim zadaj kandydatce serię przygotowanych zawczasu pytań. Warto wiedzieć np., co niania zamierza robić, gdy maluch będzie płakał. Zapytajmy także o to, czego jej zdaniem potrzebuje dziecko w wieku twojego malca i jak można uczyć je dyscypliny (klapsy są niedopuszczalne!). Jeśli odpowiedzi opiekunki będą zgodne z twoimi przekonaniami, porusz od razu kwestię ewentualnych dodatkowych wymagań. Oczekujesz, że niania będzie np. gotować dla malca? Uprzedź ją o tym, ale też pamiętaj, że pani zajmująca się jednocześnie opieką i gotowaniem – siłą rzeczy mniej czasu poświeci dziecku.

BĄDŹ UWAŻNYM OBSERWATOREM
Nie tylko słuchaj tego, co mówi kandydatka, ale też bacznie obserwuj jej reakcje. Sama próbuje nawiązać ze szkrabem kontakt? Nie sprawia wrażenia osoby nerwowej, zbyt wolnej czy mrukliwej? Jest zatem spora szansa, że z czasem dziecko przymknie do tej osoby i będzie chętnie z nią przebywać.

PAMIĘTAJ! Opiekunka nie może palić papierosów, musi być schludna i mieć aktualne świadectwo zdrowia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.