• sobota, 30 sierpień 2014 11:10

Ząbkowanie boli i swędzi

Ząbkowanie boli i swędzi
Ząbkowanie boli i swędzi © archiwum

Ząbkowanie daje się we znaki nie tylko dzieciom, lecz także rodzicom. Jeśli półroczny aniołek nagle zamienia się w diabełka, zaczyna płakać bez powodu – to znak, że prawdopodobnie zaczął ząbkować.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ząbkowanie przypada zwykle na drugie półroczne życia malca. Niektóre dzieci podczas wyrzynania się mleczaków jedynie się silną i gryzą wszystko, co wpadnie w ich rączki, ale są i takie, które płacze, są rozdrażnione, nie mają apetytu, czasem nawet pojawia się u nich wysoka temperatura. Dlaczego tak boli i swędzi? Zawiązek zęba, który przebija się na zewnątrz, jeśli większy niż otwór kostny, przez który wychodzi. Po drugie, wyrzynając się, narusza również dziąsło, które jest bardzo ukrwione i unerwione. Jak ulżyć dziecku?

Konieczne są gryzaki, które można wkładać do lodówki. Drażnienie dziąseł schłodzonym gryzakiem łagodzi swędzenie, zmniejsza ich ból i obrzęk.

Można też dziąsła masować. Owijamy palec jałowym gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie bądź nasączonym żelem na ząbkowanie i delikatnie pocieramy opuchnięte miejsca. Większość żeli powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych dziąseł. Porcję wielkości ziarna groszku wystarczy wmasować w dziąsła trzy razy dziennie.

Gdy malec odmawia jedzenia z powodu bólu, serwujemy mu paki, które nie podrażniają dziąseł. Dobrze, jeśli będą chłodne, podobnie jak płyny, które dajemy dziecku do picia. Jeśli nawet ssanie sprawia malcowi ból, odciągajmy pokarm i podawajmy go dziecku łyżeczką. Pamiętajmy także, że rozdrażniony bólem maluszek potrzebuje więcej uwagi i czułości.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.