• sobota, 01 listopad 2014 14:15

Gdy dziecko wciąż rozmawia

Komórka jest bardzo ważna, ale gdy zaczyna dominować w życiu dziecka, należy interweniować!
Komórka jest bardzo ważna, ale gdy zaczyna dominować w życiu dziecka, należy interweniować! Komórka jest bardzo ważna, ale gdy zaczyna dominować w życiu dziecka, należy interweniować! © © archiwum

Twoje dziecko jest podenerwowane, kiedy nie ma ze sobą komórki? Wciąż zerka na wyświetlacz? Uważaj, może jest fonoholikiem!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jak wynika z raportu „Uwaga! Fonaholizm” dla 68 proc. młodych ludzi życie bez komórki nie istnieje! Telefon jest niezbędnym narzędziem do życia na bieżąco i źródłem rozrywki.

UWAGA, PROBLEM!
Fonaholizm pojawia się wtedy, gdy dziecko nie rozstaje się z komórką ani na chwilę i wraca po telefon za każdym razem, kiedy go zapomni. Bez aparatu pod ręką nie może się skoncentrować, a z przyjaciółmi kontaktuje się częściej przez telefon niż bezpośrednio. Koniecznie wtedy trzeba interweniować! Nie wolno jednak używać argumentów siły, tj. zabrać komórkę czy nie dać pieniędzy na doładowanie. Potrzebna jest rozmowa. Należy przygotować się do niej bardzo starannie, a pretekstem może być kolejny zbyt wysoki rachunek.

ROZMOWA BEZ TELEFONU
Poczekaj na dobry moment i znajdź właściwe miejsce (np. podczas wyprawy na lody). To sprawi, że dziecko poczuje luźniejszą atmosferę i łatwiej będzie mu otworzyć się na ważne tematy.
Rozmawiajcie bez udziału osób trzecich. Zadbaj też o to, by rozmowa nie była zakłócana, np. dzwoniącym telefonem. Potraktuj nastolatka jak równego partnera. Mów łagodnym głosem, wtedy dziecko będzie czuło się bezpiecznie, nie odczuje presji i niepokoju, które mogą zakłócić szczerą rozmowę. Nie pouczaj i nie mów, że wymagasz! Współpracuj z dzieckiem. Postaraj się nie wzbudzać w nim poczucia winy – daj mu do zrozumienia, że razem możecie rozwiązać problem.

CO W ZAMIAN?
Wspólnie ustalcie nieprzekraczalny, miesięczny limit środków do wykorzystania na połączenia telefoniczne lub SMS. Zaoszczędzoną kwotę nastolatek będzie mógł przeznaczyć na dodatkowe przyjemności, np. kino czy wyjście z kolegami na pizzę. To działa! Zaproponuj dziecku znalezienie hobby. Nastolatek, który ma własne zainteresowania, mniej czasu będzie spędzać z telefonem w ręku. Ważne, aby młody człowiek zaangażował się nowe aktywności i rzeczywiście odnalazł zajęcie, które przyniesie mu satysfakcję.
No i sama dawaj dobry przykład! Rozsądnie korzystaj z własnego telefonu komórkowego i przestrzegaj ustalonyh z dzieckiem zasad.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.