• poniedziałek, 09 luty 2015 11:28

Księżniczka w aucie

Zabawy nie mają płci. Pozwólmy bawić się dzieciom tak, jak chcą
Zabawy nie mają płci. Pozwólmy bawić się dzieciom tak, jak chcą Zabawy nie mają płci. Pozwólmy bawić się dzieciom tak, jak chcą © © archiwum

Nie godzimy się na różne traktowanie kobiet i mężczyzn, ale czy przypadkiem, wychowaniem naszych dzieci, sami się do tego nie przyczyniamy?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kiedy byłam małym chłopcem… Tak zwykle mówić o swoim dzieciństwie, bo nie było ono wcale „dziewczyńskie”. Grałam w piłkę, urządzałam podchody i miałam kolekcję kapsli, które służyły do rozgrywania etapów Wyścigu Pokoju. Jakoś ani mnie, ani moim rodzicom nie przyszło do głowy, że dziewczynce to nie wypada…

MARNA PRAKTYKA
Małe kobiety i mężczyźni poprzez zabawę przygotowują się do dorosłych ról społecznych. Dlatego powinniśmy umożliwić im równy start. W teorii wszystko jest w porządku: dziewczynki i chłopcy rozwijają się, uczą i bawią razem. W praktyce jednak jest nieco inaczej. Dziewczynkom nie proponuje się sklejania modeli samolotów, chłopcom zaś nie pokazujemy, jak ubrać lalkę, gdy na świecie zima.

MĘSKI OBIAD DLA MISIÓW
W zabawie kształtują się relacje i miejsce, jakie zajmujemy w grupie. Dlatego właśnie powinniśmy przeciwdziałać stereotypom. Dziecięce zabawy nie dzielą się na te dla chłopców i dla dziewczynek. Pozwólmy więc dziewczynce jeździć na deskorolce i nie protestujmy, gdy chłopiec chce ugotować w piaskownicy obiad dla rodziny misiów.
Nie pozwalajmy, aby dziewczynki tylko dlatego, że nimi są, nie uczestniczyły w zdobywaniu pirackiego okrętu pod trzepakiem.

PŁEĆ NIE GRA ROLI
Nie chodzi zresztą tylko o zabawę. Zauważcie, że za oczywiste uważamy, iż to dziewczynka pomoże mamie pozmywać, a chłopiec z tatą sprawdza olej w samochodzie. Sami budujemy w naszych dzieciach poczucie różnic społecznych oraz świadomość innych perspektyw i możliwość dla dziewczynki i chłopca. To błąd, który popełnia większość rodziców. Podobne uwagi mam do nauczycieli w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Pamiętajcie, aby integrować dzieci, a nie wytyczać granice w oparciu o płeć. Bo później będziemy się tylko oburzać, że panie na równorzędnych stanowiskach otrzymują niższe uposażenie niż panowie…

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.