• poniedziałek, 09 luty 2015 11:39

Gardłowa sprawa

Gardłowa sprawa
Gardłowa sprawa © © archiwum

Ból gardła jest najczęściej objawem przeziębienia. Zapalenie wywołują wirusy, a z nimi poradzisz sobie sama. Musisz jednak szybko reagować.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zarazić się można wszędzie tam, gdzie są większe skupiska ludzi: w przedszkolu, szkole, autobusie, sklepie, w kinie albo w pracy. Wystarczy, że osoba chora kichnie albo kaszlnie, a wirusy wraz z oddechem przedostaną się do Twojego gardła.

GROŹNE NASTĘPSTWA
Nie każdy jednak od razu choruje! Zapaleniu sprzyja upośledzenie drożności nosa, alergia i astma oskrzelowa. Choroba szybciej zaatakuje, gdy przebywasz w zbyt ciepłych, suchych albo zadymionych pomieszczeniach.

DIETA NAJWAŻNIEJSZA
Wirusowego zapalenia gardła nie leczy się antybiotykami (zwalcza one bakterie). Organizm sam musi pokonać drobnoustroje. Można mu w tym pomóc. Drapanie w gardle uśmierzą np. płukanki ziołowe (w szałwii, które dębu lub rumianku). Pomogą też inhalacje parowe: solankowe (łyżeczka soli na szklankę wody) albo z olejkami (np. lawendowym).

COŚ NA GARDŁO
Tabletki. Zażywaj Wit. C i leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne (z ibuprofenem, salicylanami lub paracetamolem).
Herbatki. Pij herbatę z sokiem malinowym z miodem, napar z czarnego bzu lub kwiatu lipy albo kompot z imbiru. Pomoże też woda z cytryną.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.