Gardłowa sprawa

Ból gardła jest najczęściej objawem przeziębienia. Zapalenie wywołują wirusy, a z nimi poradzisz sobie sama. Musisz jednak szybko reagować.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Udostępnij to
Zarazić się można wszędzie tam, gdzie są większe skupiska ludzi: w przedszkolu, szkole, autobusie, sklepie, w kinie albo w pracy. Wystarczy, że osoba chora kichnie albo kaszlnie, a wirusy wraz z oddechem przedostaną się do Twojego gardła.
GROŹNE NASTĘPSTWA
Nie każdy jednak od razu choruje! Zapaleniu sprzyja upośledzenie drożności nosa, alergia i astma oskrzelowa. Choroba szybciej zaatakuje, gdy przebywasz w zbyt ciepłych, suchych albo zadymionych pomieszczeniach.
DIETA NAJWAŻNIEJSZA
Wirusowego zapalenia gardła nie leczy się antybiotykami (zwalcza one bakterie). Organizm sam musi pokonać drobnoustroje. Można mu w tym pomóc. Drapanie w gardle uśmierzą np. płukanki ziołowe (w szałwii, które dębu lub rumianku). Pomogą też inhalacje parowe: solankowe (łyżeczka soli na szklankę wody) albo z olejkami (np. lawendowym).
COŚ NA GARDŁO
Tabletki. Zażywaj Wit. C i leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne (z ibuprofenem, salicylanami lub paracetamolem).
Herbatki. Pij herbatę z sokiem malinowym z miodem, napar z czarnego bzu lub kwiatu lipy albo kompot z imbiru. Pomoże też woda z cytryną.