Odchudzanie? Tak, ale pod okiem mamy!
Gdy za oknem robi się cieplej, nastolatki chcą atrakcyjniej wyglądać. Czasem za wszelką cenę, wbrew rozsądkowi. Jak pomóc dziecku Cieszyc się ładną figurą i dobrym zdrowiem?
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Niepokoisz się, gdy kolejny dzień z rzędu dziecko odmawia zjedzenia obiadu. Wiesz przecież, jak ważna dla prawidłowego rozwijania nastolatka jest racjonalna dieta. Ale rozumiesz także, jak bardzo dla dziecka w tym wieku liczy się wygląd. Pozwolić zatem na odchudzanie czy nie? Pomagamy ci zająć stanowisko w tej trudnej sprawie.
OSTROŻNIE Z ZAKAZAMI
Nastolatki są przekorne. Jeśli zabronimy im odchudzania, jest bardzo prawdopodobne, że nie posłuchają nas. Gdy nawet będziesz stała nad talerzem, pilnując, by wszystko zostało zjedzone, ryzykujesz, że dziecko zaraz po posiłku sięgnie po… środki przyspieszające trawienie. Przecież każdy je może kupić w aptece bez recepty.
Tego unikaj. Nie karz nastolatka, gdy odmawia posiłku, znów w szkole nie zjadł kanapki. To wzmoże jego niechęć do jedzenia. Takie zachowania potraktuj jako sygnał, że dziecko nie jest zadowolone z wyglądu i chce stracić na wadze.
ZORIENTUJ SIĘ W PLANACH DZIECKA
Pomysły nastolatka mogą mieć groźne dla niego skutki. Dlatego lepiej je poznaj. Jak w każdym przypadku, tak i w tym, najlepszym sposobem jest spokojna rozmowa.
Dowiedz się, w jaki sposób dziecko zamierza schudnąć. Może przeczytało o jakiejś diecie cud? Zaplanowało głodówkę? Daj wyraźnie do zrozumienia, że nie każda dieta jest odpowiednia dla nastolatka. Uprzedź, że są takie, które mogą przynieść opłakane skutki, np. wypadanie włosów, problemy z cerą, anemię.
Poszukaj najlepszych rozwiązań. Podkreśl, że nie zostawisz dziecka z problemami samego. To ważna deklaracja. Latorośl powinna czuć, że ją rozumiesz i wspierasz. Wtedy łatwiej przyjmie twoje pomysły A gdzie ich szukać? Jeśli pociecha zmaga się poważną otyłością, najlepiej zasięgnąć rady dietetyka. Jeśli jest to kwestia kilku kilogramów do zrzucenia, wystarczy niewielka zmiana w domowych nawykach żywieniowych.
WPROWADŹ ZMIANY W JADŁOSPISIE
Przed tobą zadanie na miarę prawdziwej szefowej kuchni! Postaw na nowy jadłospis – najlepiej dla całej rodziny. To będzie dodatkowe wsparcie dla nastolatka. Zresztą małą odmiana dobrze zrobi wam wszystkim.
Pożegnanie ze słodyczami. One w pierwszej kolejności powinny znaleźć się na cenzurowanym. Postaraj się, by w domu w ogóle ich nie było. Lepiej niech nie kuszą.
Mniej kalorii. Zachowaj liczbę domowych posiłków. Postaraj się jednak, by dania były niskokaloryczne, ale różnorodne, smaczne oraz wartościowe. Sezon na świeże owoce i warzywa będzie sprzyjać takim kulinarnym pomysłom.
Wczesna kolacja. Przestrzegaj, by kolację dziecko jadło najpóźniej trzy godziny przed snem.
ZACHĘĆ DO ĆWICZEŃ
Przybieranie na wadze to często wynik burzy hormonów. A nic tak dobrze nie kontroluje (i redukuje!) masy ciała jak ruch. Zaproponuj więc dziecku jakiś sport lub zestaw ćwiczeń. Wspólnie z mamą gimnastyka czy przejażdżka na rowerze może być nie tylko metodą na utratę wagi, ale również pomysłem na spędzanie wolnego czasu z nastolatkiem.