• czwartek, 21 maj 2020 08:57

Czy zmiana opon na letnie to konieczność?

Czy zmiana opon na letnie to konieczność?
Czy zmiana opon na letnie to konieczność? © archiwum

Zarówno początek zimy, jak i wiosny wywołują wśród kierowców dyskusję na temat tego, czy powinno się zmieniać opony wraz ze zmianą pory roku. Czego powinniśmy się spodziewać, jeżdżąc latem na zimowych oponach?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wśród kierowców z łatwością znajdziemy osoby twierdzące, że sezonowa zmiana opon to nonsensowna czynność, do której zachęcają pazerne koncerny oponiarskie, wietrzące w tej modzie wzrost dochodów. Jednak mimo braku prawnego obowiązku wymiany ogumienia zwiększa się świadomość właścicieli pojazdów na ten temat.

Opony sezonowe to specjalistyczny produkt, który powstaje z myślą o zapewnieniu jak najlepszych właściwości w warunkach, do których został stworzony. Opony letnie i zimowe różnią się rodzajem bieżnika i składem mieszkanki, z której jest on wykonany. Te pierwsze są wyraźniej twardsze, ponieważ muszą zachować swoje parametry nawet w czasie upałów, a ich charakterystyczną są rowki, które mają odprowadzać wodę z asfaltu. Tymczasem opona zimowa jest wykonana z miękkiej gumy i posiada lamele, czyli równoległe do siebie i mniej więcej prostopadłe do linii jazdy nacięcia bieżnika, które mają poprawiać przyczepność na śliskiej powierzchni. Różnice te poważnie rzutują na możliwości ogumienia sezonowego użytkowanego podczas niewłaściwej pory roku.

Zimą opona letnia nie zapewni nam pożądanego minimum bezpieczeństwa przy hamowaniu w trudnych warunkach, a do tego sprawi, że ruszanie ze śniegu będzie miało efektywne, co naraża nas na wypadek, w momencie włączania się do ruchu. Z kolei ogumienie zimowe wykonane z miękkiej gumy w wysokich temperaturach staje się mniej odporne i jest bardziej podatne na zużycie. Jeżdżenie w sezonie letnim na takich oponach może doprowadzić do ich uszkodzenia i do powstania niewidocznych, ale zagrażających bezpieczeństwu mikropęknięć.

W naszym kraju nie ma sztywnych reguł odnośnie tego, kiedy należy zmienić ogumienie z zimowego na letnie i odwrotnie. Jednak ogólnie przyjęta zasada mówi, że letnie opony należy założyć, gdy średnia temperatura dobowa na zewnątrz utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza. Natomiast „zimowki” warto zakładać już po pierwszych przymrozkach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.