• Milicz
  • piątek, 25 wrzesień 2020 06:14
  •   1448

Powiat milicki w czerwonej strefie

Powiat milicki w czerwonej strefie
Powiat milicki w czerwonej strefie © archiwum

Od soboty, 19 września powiat milicki został objęty przez Ministerstwo Zdrowia czerwoną strefą w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich 14 dniach. W poniedziałek, 21 września za ozdrowieńców uznanych zostało jednak aż 42 zakażonych, więc jest duża szansa, że obostrzenia nałożone na nasz powiat zostaną zdjęte przez Ministerstwo jeszcze w tym tygodniu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Powiat milicki został zakwalifikowany do czerwonej strefy przez znaczny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem w dniach 15-16 września. We wtorek, 15 września wykazano 26 nowych zakażeń, a w środę, 16 września doszło kolejnych 11 zakażonych osób. Są to głównie pracownicy z Ukrainy mieszkający w hotelu robotniczym w dawnym Domu Dziecka w Sułowie, którzy pracują w zakładach mięsnych firmy Tarczyński w Ujeździe Małym w powiecie trzebnickim.

Ministerstwo Zdrowia w każdy czwartek aktualizuje czerwone i żółte na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni w danym regionie oraz liczby zakażeń w danym powiecie w okresie ostatnich 3 dni. Jeżeli w ciągu dwóch tygodni zdiagnozowanych zostanie więcej niż 12 przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców, a w ostatnich 3 dniach więcej niż 1,5 przypadku na 10 tys. mieszkańców, to powiat zaliczany jest do czerwonej strefy. Na dzień 22 września liczba zakażonych w ciągu ostatnich 14 dniach wynosi 14,4 osób na 10 tys. mieszkańców, a więc nasz powiat kwalifikuje się do czerwonej strefy. Jednocześnie w poniedziałek, 21 września aż 42 osoby spośród 52 zakażonych uznane zostały za zdrowe. Tak więc na dzień 22 września w naszym powiecie jest już tylko 10 osób aktywnie chorych. – Liczę, że w związku z uznaniem w dniu 21 września ogromnej większości chorych za zdrowe w czwartek urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia podejmą decyzję o niezaliczaniu naszego powiatu do czerwonej strefy – mówi starosta Sławomir Strzelecki.

– Ustalenie stref następuje raz w tygodniu w czwartek. Pod uwagę brane są: liczba nowych zakażeń w okresie ostatnich 14 dni oraz liczba zakażeń w okresie ostatnich 3 dni. Powiat milicki opuści strefę czerwoną, jeżeli wskaźniki spadną poniżej wartości referencyjnych – powiedziała nam we wtorek Joanna Koc z Ministerstwa Zdrowia.

Według tych kryteriów, w czwartek Ministerstwo powinno zakwalifikować nasz powiat do strefy żółtej (bez obowiązku noszenia maseczek i wesela do 100 osób), a tydzień później, jeżeli nie będzie dużej liczby zakażeń, nasz powiat nie będzie w żadnej strefie.

Dynamiczny wzrost zakażeń koronawirusem w dniach 15-16 września spowodowany był wykazaniem zakażenia koronawirusa w zakładzie mięsnym Tarczyński w Ujeździe Małym w gminie Trzebnica. Po wykryciu zakażenia u trzech pracowników na początku miesiąca firma zakupiła testy i przebadała 1 000 z około 1,4 tys. zatrudnionych osób. Pozytywne testy miało 85 pracowników, z czego 43 mieszkało na terenie powiatu milickiego. 39 zakażonych z naszego powiatu to pracownicy fizyczni z Ukrainy, mieszkający głównie w hotelu robotniczym w dawnym Domu Dziecka w Sułowie. 4 zakażonych z naszego terenu to z kolei polscy pracownicy zakładu Tarczyński. – We współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, podjęliśmy wszystkie niezbędne kroki mające na celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Covid-19. Niezwłocznie w trosce o zdrowie pracowników zarząd firmy podjął decyzję o przebadaniu blisko 1 000 pracowników na koszt firmy. Tym, którzy otrzymali pozytywny wynik testu, od razu zapewniliśmy miejsce odosobnienia. Zdecydowana większość tych osób w ciągu kilku najbliższych dni zakończy kwarantannę i wróci do wykonywania obowiązków – mówi Jakub Głogowski z firmy Tarczyński. Obecnie zakład funkcjonuje normalnie. Cały czas odbywa się produkcja i sprzedaż wyrobów. W okresie fali zakażeń wprowadzono restrykcyjne zasady poruszania się po fabryce.

W związku z objęciem powiatu milickiego czerwoną strefą przywrócony został u nas szereg restrykcji, wśród których największy to obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Ponadto nie można organizować imprez kulturalnych, a imprezy sportowe mają się odbywać bez udziału publiczności. Maksymalnie 50 osób może bawić się na weselu i innych uroczystościach rodzinnych.

Dodatkowe obostrzenia wprowadzono także w instytucjach powiatowych. W Starostwie Powiatowym w Wydziale Komunikacji jednocześnie może przebywać 3 petentów jednocześnie, a pozostali czekają w kolejce przed wejściem głównym do Starostwa. Ograniczenia są także w Urzędzie Pracy i w ZUS-ie. Z kolei w Urzędzie Skarbowym od 21 września czasowo wstrzymano bezpośrednią obsługę klienta. W nagłych wypadkach sprawy można załatwić wyłącznie po wcześniejszym, telefonicznym uzgodnieniu wizyty. Urząd zachęca do korzystania elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu. W Urzędzie Skarbowym wystawiona została także urna, do której można wrzucać deklaracje, pisma i pozostałe dokumenty, w tym przypadku jednak bez potwierdzenia wpływu do Urzędu.

Obecnie w naszym powiecie  jest 10 osób aktywnie chorych. Od początku epidemii w naszym powiecie potwierdzono 76 zakażeń koronawirusem, a czego 65 osób zostało uznanych za ozdrowionych, a jedna zmarła.

Obecnie po wprowadzonej 8 września nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia osoba zakażona, jeśli nie ma objawów, jest uznawana za ozdrowieńca po 10 dniach od wykrycia zakażenia, bez konieczności wykonania drugiego testu.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.