• środa, 28 październik 2015 10:57

Przygotuj samochód do zimy

Przed 1 listopada waro zrobić przegląd 4 kółek
Przed 1 listopada waro zrobić przegląd 4 kółek Przed 1 listopada waro zrobić przegląd 4 kółek © archiwum

Mgły, mroźne poranki i deszcz sa największą zmorą kierowców. Aby jazda w takich warunkach była bezpieczna, sprawdź, czy wszystko w twoim aucie działa prawidłowo.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Każdy kierowca przed wyruszeniem w dłuższą podróż powinien skontrolować stan techniczny swoich czterech kółek. Zanim więc wyjedziesz na groby bliskich, zadbaj o dobrą widoczność, przyczepność i sprawny system hamowania.

WIDOCZNOŚĆ
Czyste szyby, lusterka, sprawne wycieraczki to podstawa. Warto umyć je specjlnymi ściereczkami i płynami do szyb, które ograniczają ich parowanie. Pamietaj, że zabrudzone boczne szyby dodatkowo utrudniają korzystanie z lusterek.
Zwróć uwagę na pracę wycieraczek. Jesienią „chodzą” niemal codziennie. Jeśli zamiast usuwać wodę z szyby, zaczynają ją rozmazywać, to znak, że pióra wycieraczek się zużyły, i trzeba je wymienić na nowe.

ŚWIATŁA
Skontroluj oświetlenie pojazdu. Wszystkie światła – pozycyjne, mijania, drogowe, kierunkowskazy, awaryjne, hamowania, cofania, przeciwmgielne – muszą działać. Zwłaszcza te ostatnie mogą być bardzo przydatne. Należy też sprawdzić ustawienie reflektorów.Mają dobrze oświetlać jezdnię, a nie świecić po oczach jadącym z naprzeciwka kierowcom. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu wszystkich reflektorów, szczególnie gdy na drodze zalega błoto lub śnieg.

ZADBAJ O OPONY
Bezpieczeństwo jazdy zależy w dużej mierze od stanu opon. O tej porze roku warunki na jezdni powodują częstsze zagrożenie poślizgiem, dlatego konieczne jest zapewnienie dobrej przyczepności. Przede wszystkim trzeba sprawdzić poziom ciśnienia w kołach i zweryfikować głębokość bieżnika. Jeśli będzie mniejsza niż 1,6 mm, czeka nas wymiana gum. Zużyta opona nie tylko wydłuża drogę hamowania, ale i nie zapewnia przyczepności na mokrej nawierzchni, co może być przyczyną wpadnięcia w poślizg. Gdy temperatura spadnie poniżej 7 st. C., nie trzeba wymienić opony letnie na zimowe. Są dopone na chłody i pierwsze przymrozki oraz mają lepszą przyczepność.

SKONTROLUJ HAMULCE
Być czuć się bezpiecznie na drodze, koniecznie trzeba skontrolować hamulce. Sprawny układ hamulcowy o tej porze roku jest szczególnie ważny. Zwróć uwagę na klocki – czy nie są zbyt wytarte i czy tarcze hamulcowe mają równą powierzchnię oraz czy przypadkiem nie wycieka z nich płyn hamulcowy. O tym, że z hamulcami jest coś nie tak, świadczy, m.in. wydłużenie drogi hamowania, dym wydobywający się z kół czy też szybkie zużywanie płynu.

SPRAWDŹ PŁYNY
Wymieniając wycieraczki, warto również wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Koniecznie sprawdź, czy w chłodnicy znajduje się odpowiednia ilość płynu i czy nie czas na jego wymianę (musi być odporny na zamarzanie). Radzimy też wymienić olej w aucie, zapewni to lepszą ochronę silnika w przypadku niższej temperatury. Natomiast olej w skrzyni należy wymienić, gdy trudno jest zmieniać biegi.

OGRZEWANIE I KLIMATYZACJA
Sprawdź, czy urządzenia te sprawnie działają. Zaparowane szyby o tej porze roku to zjawisko powszechnie, trzeba więc zadbać o sprawną klimatyzację, która nie tylko chłodzi, ale i osusza. Sprawny i mocny nawiewy szybko likwiduje zaparowania na szybach, a także znacznie przyspiesza odmrażanie oszronionych szyb. Równie ważne jest ogrzewanie szyb, zwłaszcza tylnej. Jeśli nie grzeje cała szyba, konieczna jest wizyta u elektryka.

AKUMULATOR
Sprawdź też akumulator. Najlepiej zrobić to w warsztacie, gdzie pracownicy specjalnym testerem skontrolują stan naładowania akumulatora i jego moc rozruchową. Warto też oczyścić obudowę akumulatora. Brud w połączeniu z wilgocią staje się dobrym przewodnikiem prądu i może powodować rozładowania akumulatora.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.