• poniedziałek, 23 listopad 2015 10:20

Piesi bez pierwszeństwa przed pasami

Piesi bez pierwszeństwa przed pasami
Piesi bez pierwszeństwa przed pasami © archiwum

Pieszy miał mieć pierwszeństwo nie tylko na samych pasach, jak obecnie, ale także przed nimi, czyli jeszcze zanim wejdzie na „zebrę”. Nowe przepisy, nad którymi posłowie pracowali blisko dwa lata, wylądowały jednak w koszu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przeciwnicy stwierdzili, że tak sformułowane przepisy niejako zwalniałyby pieszego z obowiązku zachowania szczególnej uwagi w chwili przejścia. Zaś całość odpowiedzialności spoczywałaby wówczas tylko na kierowcach, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do zwiększenia liczby wypadków i zaprzeczenie celom, dla których ustawa miała być wprowadzono w życie.

W Polsce jest trzykrotnie więcej ofiar wypadków wśród pieszych niż w liczniejszych krajach Zachodu, jak: Niemcy czy Francja, a około 10 razy więcej niż w państwach skandynawskich czy Holandii. Co piaty wypadek śmiertelny z udziałem pieszych w Unii Europejskiej zdarza się w Polsce. Dlatego do wprowadzenia nowych regulacji namawiały instytucje zajmujące się utrzymaniem i poprawą bezpieczeństwa: policja oraz Inspekcja Transportu Samochodowego. ITS opowiadała się za nowelizacją, bo podobne rozwiązania zdają już egzamin w Europie, co przejawia się w statystykach. U nas wskaźnik zabitych pieszych na milion mieszkańców wynosi 4,8, dla porównania w Hiszpanii – 1,3, a w Holandii – 0,6.

Zdaniem policji nowe prawo przeszkadzałoby jedynie tym kierowcom, którzy w terenie zabudowanym regularnie poruszają się z niedozwoloną prędkością. Zmusiłoby ich wtedy do częstych i gwałtownych hamowań, co wpłynęłoby na komfort jazdy. Z kolei zawarty w projekcie ustawy przepis o spoczywającym na pieszym obowiązku upewnienia się, że samochód zatrzyma się, by go przepuścić, miałby być wystarczającą gwarancją bezpieczeństwa dla niezmotoryzowanych uczestników ruchu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.