Wydawca dziennikarzom
Nagroda im. J. Pulitzera to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawana amerykańskim dziennikarzom, pisarzom i muzykom.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Wśród wyróżnionych nią są m.in. dziennikarze: Geraldine Brooks i Alex Strozynski; pisarze: Sauel Bellow, Ernst Hemingway, Philip Roth; muzycy Bob Dylan, Duke Ellington. Jej fundator Joseph Pilitzer pochodził z Węgier. Urodził się w rodzinie żydowskiego kupca z Pesztu. W tym roku mija 170. Rrocznica urodzin Josepha.
Marzył o karierze wojskowego. Z powodu słabego wzroku odrzucono go z armii austriackiej i z legii cudzoziemskiej. Nie poddał się. Trafił do armii unionistów Stanów Zjednoczonych. W ten sposób spełnił swoje zawodowe marzenia, a zarazem trafił do Stanów Zjednoczonych. Tam osiadł. Studiował prawo i pisywał artykuły o tematyce społecznej i politycznej do gazet niemieckojęzycznych. Okazał się nie tylko zdolnym publicystą i społecznikiem, ale także biznesmenem. Nabył część akcji gazety „Westliche Post”, a następnie stworzył w St. Louis nowe wydawnictwo i wydawał „Post Dispatch”. Trafił do Nowego Jorku, bo uzyskał mandat kongresmena, i w 1883 roku kupił dziennik „The World”, z którego zrobił najprężniejszą i najpoczytniejszą gazetę. Była tania, adresowana do szerokiego odbiorcy. Pulitzer wydawca dużą wagę przywiązywał do fotografii i zwięzłych, sensacyjnych tytułów. Był ojcem nowoczesnego dziennikarstwa. Forma artykułów miała być ciekawa, dowcipna i w dobrym tonie.
W 1903 roku Pulitzer założył szkołę dziennikarską przy Uniwersytecie Columbia. Był już wówczas schorowany. Ufundował nagrodę swojego imienia za wybitne osiągnięcia w sztuce dziennikarskiej i pisarskiej. Od 1917 roku corocznie Uniwersytet Columbia ogłasza listę jej laureatów.