• Powiat krotoszyński
  • wtorek, 03 wrzesień 2019 09:52
  •   747

Mieszkańcy uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Mieszkańcy uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Mieszkańcy uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej © Sebastian Kalak

Mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia sprzed ośmiu dekad wciąż są żywe w pamięci naszych mieszkańców.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jako pierwsze uroczystości rozpoczęły Zduny. Po mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zdunach, która odprawił tamtejszy proboszcz ksiądz Krzysztof Śliczny, uczestnicy przemaszerowali w asyście orkiestry dętej z Sulmierzyc pod pomnik ofiar II wojny światowej i komunizmu na cmentarz, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie przemaszerowano na plac 700-lecie, gdzie pod pomnikiem poległym Synom Miasta Zdun. Na koniec odśpiewano Rotę.

W Krotoszynie przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu oraz szkół złożyły wiązanki kwiatów w kilku miejscach, gdzie honorują ofiary i uczestników II wojny światowej. Na początku złożono kwiaty pod tablicą na krotoszyńskim ratuszu, upamiętniającą przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Tablica mówi również o straconych przywódcach Armii Krajowej z terenu Krotoszyna. Później złożono wiązanki kwiatów upamiętniająca nalot niemieckiego lotnictwa na pociąg ewakuacyjny w Kole, w którym zginęło kilkuset mieszkańców z naszego powiatu. Później złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą transport niemieckich dzieci w czerwcu 1945 r. Kwiaty złożono również pod pomnikiem 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który stacjonował w Krotoszynie w latach 1921-1939, i w którym służyło wielu naszych przodków; na szańcu 56 Pułku Piechoty przy ul. Gajowej; pod pomnikiem 6 Pułku Artylerii Lekkiej, który stacjonował w Krotoszynie po wojnie; a także pod tablicą Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

W Koźminie Wielkopolskim uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Wawrzyńca, którą odprawił tamtejszy proboszcz ksiądz Zygmunt Lewandowski. Następnie uczestnicy przemaszerowali w asyście Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Roberta Kaczorowskiego i Koźmińskiej Kompanii Reprezentacyjnej pod dowództwem dh Zenona Bałoniaka pod Pomnik Wolności. Tam odczytany został Apel Pamięci, nazwisk walczących mieszkańców Koźmina, którzy polegli i zmarli z ran. Później złożono wiązanki kwiatów. Po uroczystości odbyło się zebranie otwarte Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego poświecone 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)