Pamięć i bezpieczeństwo
W niedzielę, 15 września obchodziliśmy 80. Rocznicę agresji sowieckiej na nasz kraj. Przy Szańcu Pamięci Żołnierzy 56 Pułku Piechoty przy ulicy Gajowej w Krotoszynie odbyła się uroczysta msza polowa.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Tuż po niej przedstawiciele obu samorządów, instytucji, towarzystw i partii politycznych złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową. Obecna była też młodzież szkolna. Napaść Armii Czerwonej na Polskę w 1939 r. była w latach PRL-u jedną z najbardziej ukrywanych tajemnic. Stanowiła rezultat podpisania przez III Rzeszę i ZSRR paktu Ribberntrop-Mołotow. Ten układ o nieagresji między obu krajami miał tajny protokół, który określał zasady aneksji Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Sowieci przekroczyli naszą granicę na wschodzie 17 września, a umowę z Niemcami podpisali 23 sierpnia 1939 r.
W Krotoszynie rocznica agresji obchodzona jest rokrocznie. Odczytuje się apel poległych, obecne są poczty sztandarowe i orkiestra. Oprawa jest więc bardzo uroczysta. O swoich sprawach – my, Polacy – pamięć musimy szczególnie. Ostatnie kilkanaście lat w Rosji to powrót do nastrojów konfrontacyjnych. To także aneksja Gruzji i części Ukrainy oraz zimnowojenne prowokacje w Europie.
Musimy o tym pamiętać i mieć nadzieję, że nasz rząd robi wszystko, abyśmy także od strony militarnej pokazywali, że z tego niebezpieczeństwa zdajemy sobie sprawę.