Będzie dodatkowa segregacja śmieci
Od nadchodzącego roku przepisy dotyczące segregacji w gminie Koźmin będą zaostrzone. Wzrosną też opłaty dla mieszkańców. O ile, jeszcze nie wiadomo.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Ma to związek ze zmianą regulaminu utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Właściciele nieruchomości będą zobowiązani selekcjonować dodatkowe odpady. Znajdą się wśród nich m.in. odzież, drewno, styropian, tłuszcze czy pozostałości po lekach.
Aktualnie odbiorem odpadów komunalnych na terenie Koźmina zajmuje się Zakład Usług Komunalnych Eko-Kar z Raszkowa. Stawka miesięczna wynosi 62 zł na 4 członków gospodarstwa domowego, jeśli śmieci są selekcjonowane. Przy braku segregacji kwota jest dwa razy większa. Nowe ceny nie zostały jeszcze ustalone. – Obowiązujący od nadchodzącego roku regulaminy, który rodzajami odpadów, został już zaakceptowany przez sanepid – poinformował wiceburmistrz Koźmina w czasie posiedzenia komisji.
Zasady będą obowiązywać również w budynkach wielorodzinnych. Zmieni się również częstotliwość wywozu odpadów. Na wsiach będą wywożone raz na miesiąc od listopada do marca i raz na 2 tygodnie od kwietnia do października. W miastach- przez cały rok raz na 2 tygodnie. – Gdy dany mieszkaniec będzie zaniedbywał sortowanie odpadów, zostanie ukarany – ogłosił Jarosław Ratajczyk. Dodał, że kara będzie obowiązywać wyłącznie za miesiące, w których komuś udowodni się niedopilnowanie. Kwota będzie wynosić czterokrotność podstawowej stawki za wywóz odpadów.
Władze gminne uważają, że ważne jest, aby koźminianie zdawali sobie sprawę z nadchodzących zmian. – Chcemy zorganizować akcję informacyjne. Rozdamy odpowiednie ulotki. Musimy dotrzeć do każdego – zapowiedział Maciej Bratborski (54 l.), burmistrz Koźmina Wielkopolskiego.
W czasie posiedzenia komisji rady poruszono również temat podlegającego pod Koźmińskie Usługi Komunalne – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. – PSZOK będzie funkcjonował w takich godzinach, aby każdy mógł liczyć na pomoc – odpowiedział Bratborski na wątpliwości, czy pory pracy mieszkańców nie będą pokrywać się z czasem funkcjonowania punktu. – Mieszkańcy mogą selekcjonować odpady w tzw. kompostownikach. Należy jednak zgłaszać ich posiadanie – zastrzegł Ratajczyk. Podczas posiedzenia radni wyrazili pogląd, że wiele kompostowników na terenie gminy jest nielegalnych, gdyż ludzie często nie zgłaszają ich prowadzenia.