JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 939.
  • piątek, 15 luty 2013 08:22

Grunty rolne coraz droższe

Grunty rolne coraz droższe

W 2012 roku odnotowano wzrost cen gruntów rolnych w Polsce. Według Agencji Nieruchomości Rolnych koszt jednego hektara ziemi to obecnie średnio 19 tys. złotych, co dalej bilans ponad 10-procentowego wzrostu stawki. Dane nie zaskakują jednak aż tak bardzo, bo już od dekady w kraju notuje się wzrost cen ziemi rolnej, szczególnie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Analitycy rynku podają kilka powodów wzrostu cen ziemi, m.in. dobrą sytuację ekonomiczną w rolnictwie i system dopłat bezpośrednich oraz innych form wsparcia dla działalności rolniczej w ramach wspólnej polityki rolnej. Rolnikom łatwiej jest także uzyskać preferencje do kredytu na zakup ziemi rolnej. Należy także zwrócić uwagę na czynniki globalne. Zapotrzebowanie na produkty rolne na świeci wzrasta wraz ze wzrostem ludności a także proekologicznym trybem życia. W porównaniu z ograniczoną powierzchnią gruntów rolnych i zmniejszaniem efektywności rolnictwa w krajach rozwiniętych fakt ten staje się solidną podstawą do wzrostu cen gruntów.

 

Wzrost cen ziemi jest tendencją ogólnoświatową, a Polska klasyfikuje się pośrodku sytuacji. Według danych firmy Savills w latach 2002-2010 grunty w kraju zdrożały o ok. 380 proc., podczas gdy średni wzrost dla całego świata wynosił 400 proc. W owym czasie rekordzistami na Starym Kontynencie były Węgry (wzrost 800 proc.) i Rumunia (1817 proc.).

 

Na terenie powiatu ostrowskiego ceny gruntów budowlanych są stabilne i nadal zachęcają do inwestowania w ziemię. Na chwilę obecną za metr kwadratowy gruntów budowlanych należy się od 50 do 200 zł. Cena zależy od wielu czynników: lokalizacji, powierzchni, jakości i wydajności ziemi. Warto jednak rozeznać się na rynku gruntów rolnych, który w naszym powiecie jest urozmaicony, a działek na sprzedaż jest coraz więcej, szczególnie na przedmieściach i w pobliskich wsiach. Sukcesywnie rośnie także zainteresowanie kupnem przez prywatnych inwestorów.

 

Wzrost cen gruntów zachęca do inwestowania w ziemię. Pamiętać należy jednak, że inwestowanie w grunty wymaga zaawansowanej wiedzy i doświadczenia w poruszaniu się po specyficznym rynku. Samodzielne próby lokowania pieniędzy mogą przynieść znaczne szkody finansowe, dlatego zaleca się zatrudnienie eksperta. Specjaliści doradzą jak wybrać korzystny z punktu biznesowego teren rolny, określą wartość i efektywność ziemi. Ważne jest także, że pomogą „odrolnić” ziemię, czyli podzielić, ogrodzić i uzbroić, by nabrała przeznaczenia na budowę nieruchomości, a przede wszystkim nawet dwukrotnie zwiększyła swoją wartość.

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)