• piątek, 27 luty 2015 18:09

Od Żbika do Kleksa

Kapitan Kloss, bohater serialu „Stawka większa niż życie”, został upamiętniony serią komiksów, które wyszły spod ręki M. Wiśniewskiego
Kapitan Kloss, bohater serialu „Stawka większa niż życie”, został upamiętniony serią komiksów, które wyszły spod ręki M. Wiśniewskiego Kapitan Kloss, bohater serialu „Stawka większa niż życie”, został upamiętniony serią komiksów, które wyszły spod ręki M. Wiśniewskiego © © archiwum

Chyba każdy chociaż raz w życiu oglądał komiksy o przygodach zwariowanej trójki przyjaciół – Tytusa, Romka i A’Tomka. Fanami tych opowiastek rysunkowych były głównie dzieci i młodzież. Chociaż nie wyłącznie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Autor „Tytusa, Romka i A’Tomka” czyli Papcio Chmiel (Henryk J. Chmielewski, 92 l.) jest chyba najstarszym i wciąż tworzącym polskim autorem komiksów.
Jego twórczość innych wyśmienitych naszych rysowników przypomni film dokumentalny „W ostatniej chwili – o komiksie w PRL-u” (reż. M. Szlachtycz).

Mieczysław Wiśniewski przygotował całą serię książeczek poświęconych przygodom słynnego J-23, czyli kapitana Klossa. Było to wtedy, gdy serial „Stawka większa niż życie” święciła największe triumfy. Natomiast Bogusława Polcha do rysowania komiksów wciągnął kolega ze szkolnej ławki w liceum plastycznym, Grzegorz Rosiński. Tak, ten sam, doceniony w kraju i na świecie (od lat mieszka w Szwajcarii) również świetny grafik komiksów. Dla niektórych amatorów tego gatunku jego saga o Thorgalu jest niemal biblią.
Obaj, Polch i Rosiński, mają na swoim koncie rysowanie przygód słunnego w PRL kapitana Milicji Obywatelskiej Jana Żbika. Ale, podobno najwięcej „Żbików”, jak nazywano serię, narysował Jerzy Wróblewski – aż 27 części!

CZY TO BYŁ PLAGIAT?
Duży dorobek komiksowy ma też Tadeusz Baranowski. Najbardziej zapamiętano mu serię o profesorze Nerwosolku, badaczu i odkrywcy. Postaci Kajko i Kokosza, słowiańskich wojów, różniących się jak słońce i księżyc, stworzył – o czym nie wszyscy wiedzą – Polak Janusz Christa. Rysownikowi często zarzucano plagiat francuskich Asteriksa i Obeliksa. Sam autor nie zajął jednoznacznego stanowiska. W gronie poważnych autorów komiksów jest też Szarlota Pawel. Ich rysowania uczył ją sam Papcio Chmiel. Jest matką serii o Jonce i Kleksie, ale też serii o „Kubusiu Piekielnym”. Wielbiciele rysowniczki założyli na część jej i Kleksa fanklub. Moda na komiks nie mija. Są nowe, ale też wydawnictwa prześcigają się w reedycjach serii z czasów PRL.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)