• piątek, 29 czerwiec 2018 08:33

Przedsiębiorcy zapłacą wyższy ZUS

Przedsiębiorcy zapłacą wyższy ZUS
Przedsiębiorcy zapłacą wyższy ZUS © archiwum

Składki na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców pójdą od nowego roku w górę. Wiadomo to na podstawie ogłoszonych przez rząd założeń do budżetu, w których podawane jest prognozowane średnie wynagrodzenie w 2019 r. a to na jego bazie obliczana jest wysokość składek.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Podstawą obliczenia daniny dla ZUS jest 60% przewidywanej średniej pensji. Według rządu Polacy mają zarabiać w przyszłym roku przeciętnie 4 765 zł, tj. o 7,3% więcej niż obecnie. Łącznie, pełne składki ZUS na rok 2019 (bez składki zdrowotnej), wyniosą więc 974,65 zł, wobec 908,76 zł w roku 2018.

Natomiast o ile wzrośnie składka zdrowotna, przedsiębiorcy dowiedzą się dopiero na początku przyszłego roku. Wysokość tej daniny uzależniona jest od tego, ile przeciętnie będą zarabiali Polacy zatrudnieni w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2018 roku. Jeżeli sprawdzą się przewidywania ekonomistów, to ubezpieczenie zdrowotne może kosztować nawet 345 zł miesięcznie (obecnie jest to 319,94 zł).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.