• Kraj
  • czwartek, 16 sierpień 2018 07:23
  •   882

Nie wykorzystasz urlopu, to go stracisz!

Nie wykorzystasz urlopu, to go stracisz!
Nie wykorzystasz urlopu, to go stracisz! © archiwum

Masza zaległy urlop, lepiej go szybko wykorzystaj! Związkowcy alarmują, że rząd szykuje zamach na prawa pracownicze! Niewykorzystany urlop przepadnie!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

– Nie ma naszej zgody na niekorzystne zmiany dla pracowników! Teraz często jest tak, że pracownik chce iść na urlop, a pracodawca nie chce go udzielić, nie może więc dodatkowo karać go przepadkiem dni wolnych. Zupełnym bezsensem jest tez pomysł, ale urlop na żądanie był planowany. To się kłóci z jego ideą – oburza się w rozmowie Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ, który ma nadzieję, że związku zablokują złe zmiany dla pracowników.

O co chodzi? Przez półtora roku pracowała powołana przez minister pracy Elżbieta Rafalska (63 l.) specjalna Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Choć efekty jej prac zostały totalnie skrytykowane i większość z nich trafiła do zamrażarki, rząd z niektórych pomysłów komisji chce jednak skorzystać. Na początek bierze się do urlopów. Tak jak postulowały związki zawodowe, wszyscy pracownicy będą mieli tyle samo – 26 dni wolnego.

To zmiana korzystna dla młodych, osób z niewielkim stażem pracy, które teraz odpoczywają tylko przez 20 dni w roku. Cena jej wprowadzenia będzie jednak wysoka! Rząd chce, aby niewykorzystany urlop przepadał. Obecnie jeśli pracownik nie wykorzysta dni wolnych w danym roku, może to zrobić do końca pierwszego kwartału, a nawet do 30 września kolejnego roku. W praktyce nawet jeśli w tym terminie nie nadrobi zaległości urlopowych, przechodzą one na rok następny. Wiele osób kumuluje więc dni wolne, aby mieć ich więcej w kolejnych latach, bo prosi ich o to pracodawca. Rząd chce tak znowelizować. Kodeks pracy, aby urlop niewykorzystany do końca I kwartału następnego roku przepadał.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.