• wtorek, 24 styczeń 2012 17:52

Czad – śmiertelny wróg

Czad – śmiertelny wróg

Sezon grzewczy w pełni, więc warto przypomnieć o nieustającym zagrożeniu, jakim jest zatrucie tlenkiem węgla.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Mimo licznych kampanii informacyjnych prowadzonych w kraju, społeczeństwo nie do końca zdaje sobie sprawę z wagi problemu. Tymczasem rocznie w Polsce umiera kilkaset osób z powodu zaczadzenia. Niskie temperatury powodują, iż zwiększamy temperaturę w mieszkaniach oraz domykamy szczelnie okna. Tlenek węgla to gaz bez smaku, bezbarwny i bezwonny, a co za tym idzie trudny do wykrycia.

Jak zapobiec zatruciu? Pozamykane oka uniemożliwiają całkowite wydalanie spalin, a co za tym idzie groźne związki nie wydostają się na zewnątrz i krążą po naszym mieszkaniu. Zatem powinniśmy umożliwić stały dostęp świeżego powietrza do paleniska, kuchenki czy pieca. Często także, np. podczas kąpieli zakrywamy kratki wentylacyjne oraz otwory nawiewne z powodu „nadmiernego” przypływu chłodu. To duży błąd, ponieważ w ten sposób nie wentylujemy pomieszczenia, w którym często umieszczony jest piecyk gazowy. Istotne jest więc systematyczne wietrzenie domu.

Bardzo ważnym aspektem użytkowania sprzętu grzewczego jest systematycznie przeprowadzanie ich kontroli technicznych. Nie wolno podłączać tych urządzeń do komina bez uprzedniej opinii kominiarskiej. Wykwalifikowany pracownik sprawdzi drożność, oczyści przewód kominowy oraz oceni stan techniczny sprzętu.

Warto przypomnieć, iż obowiązkiem zarządcy oraz właściciela budynku mieszkalnego wielorodzinnego jest zlecenie co najmniej jednej, a jednorodzinnego – dwukrotnej w ciągu roku kontroli przewodów kominowych. Przed dłuższym pobytem poza domem warto zakręcić zawory z wodą i gazem oraz odłączyć od zasilania wszystkie urządzenia elektryczne.

Nie można lekceważyć objawów tj. duszności, zawrotów głowy, oszołomienia, osłabienia, wymiotów – to mogą być pierwsze objawy zatrudnia tlenkiem węgla. W wielu przypadkach życie i zdrowie osób zostało uratowane dzięki specjalnemu czujnikowi. Warto je zainstalować w pomieszczeniu, gdzie znajduje się urządzenie grzewcze. Ceny rozpoczynają się od 80 zł. Jeśli stężenie tlenku węgla będzie niebezpiecznie wysokie, czujnik poinformuje nas alarmem dźwiękowym oraz czerwoną diodą. Pamiętajmy, że odrobina przezorności może uratować życie nasze i całej rodziny.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)