Jak napisać ważny testament?
Aby samodzielnie sporządzamy testament był ważny, musi być napisany własnoręcznie przez osobę pełnoletnią, poczytalną i świadomą swych czynów oraz potrafiącą czytać i pisać.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Testament musi być napisany jasno i czytelnie. Jeśli nie będzie można odczytać intencji i woli spadkobiercy, jak też „odszyfrować” zapisów (z uwagi na niewyraźny charakter pisma), oświadczenia zawarte w testamencie będą bezskuteczne.
BARDZO ISTOTNA DATA
Istotna jest data sporządzenia testamentu. Jej brak nie powoduje wprawdzie nieważności testamentu, ale może spowodować komplikacje i próby jego podważania (np. czy spadkobierca był w chwili spisywania poczytalny). Data pozwoli też uniknąć problemów w sytuacji istnienia innych testamentów. Jeśli bowiem spadkobierca sporządzi kilka testamentów, pod uwagę brany jest ten ostatni. Data może być wpisana na górze testamentu lub pod jego treścią. Niezbędne jest wskazanie, komu i w jakiej części przypada spadek. Dobrze jest podać imię i nazwisko oraz wskazać pokrewieństwo, np.: moja wnuczka Maria Kowalska.
KONIECZNY PODPIS
Niezbędnym wymogiem testamentu własnoręcznego jest jego podpisanie. Testament należy podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem na końcu testamentu, tj. pod oświadczeniem woli. Dopuszcza się także możliwość podpisania go np. pierwszą literą imienia i nazwiskiem, lub samym nazwiskiem, a nawet imieniem lub pseudonimem, byleby podpis pozwalał na niebudzącą wątpliwości identyfikację spadkobiercy.
NA DESCE TEŻ WAŻNY
Bez znaczenia jest rodzaj materiału, na którym spisano testament. Najczęściej jest to papier, ale prawo nie zabrania spisania woli np. na kawałku płótna czy deski.