• niedziela, 27 styczeń 2013 07:35

Co ci przysługuje w przychodni, szpitalu, aptece

Co ci przysługuje w przychodni, szpitalu, aptece

Składki na ubezpieczenie zdrowotne dają prawo do bezpłatnego leczenia, a także inne przywileje. Warto je znać!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Leczenie jest darmowe również dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia (na podstawie dokumentu potwierdzającego wiek, np. legitymacji szkolnej, dla studentów – legitymacji studenckiej). Także bezrobotnym przysługuje takie uprawnienie, jeśli SA zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy. Natomiast nawet bez ubezpieczenia uzyskają bezpłatna pomoc medyczną kobiety w ciąży (wystarczy zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę). Pamiętaj! Każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, ma prawo też do bezpłatnego leczenia w innym państwie Unii Europejskiej. Ta pomoc przysługuje w nagłych wypadkach i jest udzielana po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przed wyjazdem otrzymują ją od ręki w wojewódzkim oddziale NFZ.

Skargi na placówki medyczne: gdzie je złożyć?
Jeśli uważasz, że szpital lub przychodnia nie dopełniły swoich obowiązków, możesz się odwołać, m.in. do rzecznika praw pacjenta, złożyć skargę do starosty lub wojewody, a także dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Skargi do biura rzecznika praw pacjenta należy kierować pod adresem: Aleja Zjednoczenia 25, 01-829 Warszawa. Informacje pod nr. Telefonu 22 532-82-50. Osobiście przyjęcia interesantów w biurze rzecznika: od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 15.00. Możesz też zadzwonić na ogólnopolską bezpłatną infolinię rzecznika: 800-190-590 (czynna pon. – piątek w godz. 9.00-21.00).
Skarge na placówkę mdyczną do organu, sktóry ją nadzoruje, składasz według zasady: do urzędu gminy na przychodnię, do starosty – na szpital powiatowy, do wojewody – na szpital wojewódzki, na klinikę – do Ministerstwa Zdrowia.
Pozew do sądu o zadośćuczynienie Jeśli placówka naruszyła twoje dobra osobiste, możesz żądać zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (zgodnie z art. 448 kodeksu cywilnego) lub zasądzenia odpowiedniej kwoty na cel społeczny.
Skargi do wojewódzkich oddziałów NFZ składa się do sekcji skarg i wniosków w danym oddziale. Adresy i telefony do oddziałów znajdziesz na stronie: www.nfz.gov.pl.

GDY KONIECZNA JEST NAGŁA POMOC I HOSPITALIZACJA
KARETKA POGOTOWIA
Masz prawo wezwać karetkę zawsze, gdy zagrożone jest zdrowie i życie – twoje lub innej osoby. Stany takiego zagrożenia to m.in.: wypadek, krwotok, otwarte złamanie, silny atak astmy, utrata przytomności, nagłe pogorszenie stanu zdrowia ciężarnej.
NAGŁY WYPADEK
Pomocy powinien udzielić najbliższy szpital. Jeśli nie jest to możliwe, musi on zapewnić pacjentowi transport do innej placówki, która go przyjmie.
PLANOWANE LECZENIE I ZABIEG
Musisz mieć skierowanie od specjalisty. Na podstawie jednego skierowania możesz się wpisać na listę oczekujących tylko w jednym szpitalu. Skierowanie jest ważne, dopóki nie zostanie przeprowadzony zaplanowany zabieg. Wyjątek to skierowanie do szpitala psychiatrycznego, bo jest ważne do 14 dni od daty wystawienia.
PRAWA W SZPITALU
- Do informacji. Masz prawo wiedzieć, jak będziesz leczony, jakie mogą być następstwa terapii i jakie są rokowania. Możesz żądać, by lekarz zasięgnął opinii innego specjalisty lub zwołał konsylium (żądanie musi odnotować w dokumentacji medycznej).
- Do poufności. Lekarzowi nie wolno nikogo informować o twoim stanie zdrowia. Masz prawo wskazać, komu będą przekazane informacje.
- Do poszanowania godności. Masz prawo do porodu z bliską osobą. Szpital nie może pobierać opłaty za obecność takiej osoby podczas narodzin dziecka (taką opinię wydał rzecznik praw obywatelskich).
- Do odwiedzin. Szpital nie może ograniczać ci kontaktów z bliskimi (w jego regulaminie muszą być zasady odwiedzin chorych). Masz prawo tez do bezpłatnego przechowywania wartościowych rzeczy w depozycie.

GDY IDZIESZ DO LEKARZA RODZINNEGO LUB SPECJALISTY
Możesz dowolnie wybrać lekarza rodzinnego i przychodnię – nie obowiązuje rejonizacja. Ważne, by przychodnia miała podpisaną umowę z NFZ. W rejestracji podpisujesz tzw. Deklarację wyboru – są tu dane twojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Możesz go zmienić bezpłatnie dwa razy w roku. Kolejna zmiana kosztuje 80 zł (chyba że jest spowodowane np. twoją przeprowadzką).
REJESTRACJA
Do przychodni weź dowód ubezpieczenia: legitymację ze stemplem pracodawcy (wpis jest ważny jeden miesiąc), RMUA albo odcinek renty czy emerytury). Ale nawet gdy zapomnisz dokumentu, musisz być przyjęty, gdy np. masz temperaturę. Dowód ubezpieczenia możesz okazać w ciągu 7 dni od daty wizyty.
NOWOŚĆ OD 1.01.2013 R.
W przychodni (szpitalu) będziemy mogli okazać tylko dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Na podstawie naszego nr. PESEL rejestracja sprawdzi, czy mamy ubezpieczenie. W razie awarii systemu wystarczy oświadczenie, że jesteśmy ubezpieczeni.
BEZ SKIEROWANIA…
…możesz iść do: ginekologa, dentysty, dermatologa, wenerologa, onkologa, okulisty, psychiatry. Do pozostałych specjalistów musisz mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.
U DENTYSTY BEZ OPŁAT MOŻESZ:
Usunąć ząb, wypełnić 1 kanał, usunąć złogi nazębne (1 raz na rok), wykonać protezę całkowitą – raz na 5 lat 9wykaz bezpłatnych świadczeń stomatologicznych znajdziesz w dzienniku Ustaw nr 140/2009, poz. 1144.

GDY REALIUJESZ RECEPTĘ LUB… JEŚLI JEJ NIE MASZ
Apteka nie jest zwykłą placówką handlową, a farmaceuta nie jest po prostu sprzedawcą. Ma wiele obowiązków.
POINFORMOWANIE O TAŃSZYM LEKU
Masz prawo wiedzieć, czy jest odpowiednik w niższej cenie. Jeśli tak, apteka ma obowiązek ci go wydać.
WYDANIE LEKU BEZ RECEPTY
Gdyby zabrakło ci leku, który stale przyjmujesz, i zagrożone byłoby twoje zdrowie lub Zycie, farmaceuta musi go wydać, nawet jeśli nie masz recepty. Sporządzi receptę farmaceutyczną.
WYDANIE LEKU W MNIEJSZEJ DAWCE
Gdyby się okazało, że apteka nie dysponuje lekiem we wskazanej przez lekarza dawce – farmaceuta może wydać te produkt leczniczy w dawce mniejszej, poinformować cię o tym i dokonać adnotacji na recepcie.

LEKI REFUNDOWANE
Ubezpieczenie zdrowotne daje nam prawo tez do kupowania leków ze zniżką. Leki refundowane mogą być wydawane z następującą odpłatnością:
- 50 proc. – leki wymienione na specjalnej liście ministra zdrowia (obwieszczenie ministra z 26 października 2012, poz. 76);
- 30 proc. – leki wymienione na podwyższej liście;
- na ryczałt – obecnie wynosi 3,20 zł dla leku gotowego, a dla leku robionego w aptece – 7,50 zł;
- bezpłatnie (też wg listy z obwieszczenia ministra). Aktualna listę leków refundowanych znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia: www.mz.gov.pl.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.