• środa, 05 luty 2020 11:54

Wynajmujesz mieszkanie? Pamiętaj!

Wynajmujesz mieszkanie? Pamiętaj!
Wynajmujesz mieszkanie? Pamiętaj! © archiwum

Rozliczając swoje dochody z najmu w formie ryczałtu, pamiętaj o zmianie terminu składania PIT-28 za rok 2019. W bieżącym roku możesz to zrobić od 15 lutego do 2 marca.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Podstawową formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego są ogólne zasady wg skali podatkowej. Zaliczki powinny być wypłacane do 20. dnia każdego miesiąca, a rozliczenie końcowe – do końca kwietnia kolejnego roku. Podatnik ma możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu.

Podmioty zarabiający na najmie mogą rozliczać się także w formie ryczałtu. Za wybór takiej formy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wypłatę (jeśli przychód został osiągnięty w grudniu obowiązuje złożenie zeznania).

W ryczałcie obowiązują dwie stawki: bazowa – 8,5% oraz 12,5% (od nadwyżki ponad 100 tys. zł). Nie ma natomiast w tym wypadku możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Wpłat ryczałtu można dokonywać miesięcznie lub kwartalnie. To drugie rozwiązanie mogą stosować tylko osoby rozpoczynające wynajem lub takie, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 25 tys. euro.

Sposobu rozliczania nie trzeba zgłaszać w odrębnej formie, ale należy pamiętać, że wybrana forma obowiązuje przez cały rok. Zmienić można ją dopiero w kolejnym roku podatkowym.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.