Długi po rozwodzie. Zasady ich spłaty przez małżonków
Obecnie coraz częściej pary, które się rozwodzą, mają do podziału… wspólny kredyt. Co ze spłatą? Oto porady prawnika.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W trakcie małżeństwa zaciągamy głównie kredyty hipoteczne, ale też drobne pożyczki na różne potrzeby. A długi trzeba regulować, więc gdy dochodzi do rozwodu, ważne staje się ustalenie zasad spłat po rozstaniu. Sprawdź, jakie rozwiązania są możliwe, jaki sposób porozumienia się jest najkorzystniejszy.
1. KREDYT HIPOTECZNY
Byli małżonkowie mają kredyt na mieszkanie. Są od dwóch miesięcy po rozwodzie. Nie podzielili majątku, ale tylko zona mieszka we wspólnym mieszkaniu. Czy mąż też jest zobowiązany do spłaty?
- Tak - małżonkowie razem zaciągnęli kredyt i solidarnie odpowiadają za spłatę. Jeśli kredyt nie będzie spłacony, bank może egzekwować go od obojga małżonków. Nawet jeśli żona pozew o podział majątku, sąd nie podzieli kredytu (patrz ramka poniżej).
- Małżonkowie muszą sami ustalić, kto płaci raty i negocjować z bankiem. W nowych warunkach umowy ustalą, kto zostanie zwolniony ze spłaty.
- Po takich ustaleniach małżonek, który sam będzie obciążony spłatą, może żądać zwrotu połowy spłaconych rat od drugiego (zwrot będzie się należał od daty wydania wyroku rozwodowego).
UWAGA! Jeżeli byli małżonkowie nie zgłoszą się do banku, umowa kredytowa nie zostanie zmieniona. Muszą spłacać kredyt na starych zasadach.
SĄD NIE ROZLICZY
Sędzia może odmówić rozliczenia niespłaconego kredytu przy podziale majątku. Ma prawo orzec inaczej niż życzą sobie małżonkowie, jeśli te życzenia są nierealne (np. każdy z nich żąda mieszkania, a żadem nie ma środków, by spłacić drugiego).2. KREDYT KONSUMPCYJNY
Mąż wziął pożyczkę konsumpcyjną w banku na zakup opału. Czy po rozwodzie żona musi ją spłacać, jeśli o niej nie wiedziała?
- Tak, bo za długi zaciągnięte na zaspokojenie zwykłych, bieżących potrzeb rodziny (np. zakup opału) odpowiadają oboje małżonkowie, niezależnie od tego, czy drugi małżonek wie o zaciągniętym kredycie! Ale uwaga! Gdyby mąż przeznaczył kredy zaciągnięty bez wiedzy żony na swoje potrzeby (np. hazard), ona nie odpowiada za spłatę. Bank może pozwać tylko tego, kto zaciągnął kredyt. Aby mógł egzekwować pieniądze także od żony, musiałby wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie tzw. klauzuli wykonalności przeciw żonie i udowodnić, że wiedziała o zadłużeniu oraz wyraziła zgodę na kredyt.
3. POŻYCZKA OD ZNAJOMYCH
Oboje małżonkowie zaciągnęli pożyczkę u znajomych na remont mieszkania. Kto musi ją spłacić, gdy się rozwiodła?
- Za taki prywatny dług zaciągnięty w czasie małżeństwa odpowiadają oboje małżonkowie. Jeśli po rozwodzie spłaci go tylko jeden z nich, drugi musi zwrócić mu połowę kwoty. Gdyby pożyczki nie spłacali wtedy znajomi mogą pozwać do sądu ich oboje albo tylko jednego.
WARTO SIĘ POROZUMIEĆ
Najszybszym i najtańszym sposobem podziału majątku (w tym rozstrzygnięcia, kto spłaci kredyt) jest zgodny wniosek w tej sprawie do sądu rejonowego.- Małżonkowie wtedy sami ustalają, jak podzielą majątek i kto spłaci kredyt (np. mieszkanie otrzymuje żona i ona zobowiązuje się spłacić kredyt, a mąż otrzymuje spłatę niższą niż wartość połowy mieszkanie).
- Za zgodny wniosek płacą 300 zł (za pozew, gdy nie ma zgody – 1 tys. zł).