• sobota, 02 czerwiec 2018 02:15

Bezpieczne zakupy przez internet

Bezpieczne zakupy przez internet
Bezpieczne zakupy przez internet © archiwum

Chętnie korzystamy ze sklepów internetowych. Takie sprawunki są wygodne – nie trzeba wędrować między regałami i stać w kolejkach. Jednak w sieci także czyhają na nas oszuści.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Oprócz niewątpliwych zalet zakupy online wiążą się z ryzykiem. Nieostrożność i brak znajomości zasad panujących w internecie mogą sprawić, że staniesz się ofiarą złodziei. Zamiast oszczędzać czas i pieniądze, wpadasz w kłopoty. Sprawdź, jak zminimalizować ryzyko.

SPRAWDŹ WIARYGODNOŚĆ
Wreszcie znalazłaś w sieci długo poszukiwany model butów lub garsonkę, o jakie marzyłaś? W dodatku cena jest bardzo atrakcyjna, bo duża niższa niż w stacjonarnych sklepach? Spokojnie, nim zdecydujesz się na zakup, sprawdź wiarygodność sklepu online. Na jego stronie powinny znajdować się pełne informacje – nazwa i adres firmy, numer KRS, NIP, telefon kontaktowy oraz, co bardzo ważne – regulamin serwisu. To w nim znajdziesz informacje o tym, jak działa procedura reklamacyjna oraz w jaki sposób możesz zwrócić zakupiony towar. Brak tych wszystkich danych jest podejrzany. Dobrym źródłem weryfikacji są także opinie innych internautów na temat zakupionych w tym konkretnym sklepie towarów. Jeśli są mało pochlebne lub na stronie w ogóle brak recenzji kontrahentów – zrezygnuj z zakupu. Te same zasady obowiązują, gdy kupujesz na aukcji internetowej przez popularne portale transakcyjne. Przeczytaj komentarze o sprzedającym. Brak pozytywnych ocen lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić Twoją czujność. Zawsze warto przesłać maila z zapytaniem o produkt, który Cię interesuje.
Potraktuj to jak sprawdzian kontaktu ze sprzedawcą. Jeżeli przez dłuższy czas nie otrzymasz od niego odpowiedzi, może to być sygnał, że masz do czynienia z oszustem.

TYLKO ZE SWOJEGO KOMPUTERA
Wszystko wygląda wiarygodnie, a sklep lub sprzedawca ma dobre notowania i wymienialiście korespondencję (zachowaj do czasu sfinalizowania transakcji). Świetnie! Czas na kolejną zasadę bezpieczeństwa. Zakupy online rób za pomocą własnego komputera, smartfona lub tabletu. Nigdy nie korzystaj ze sprzętu w kafejkach internetowych. Nie ma gwarancji, że jest odpowiednio zabezpieczony, a komputer podłączony do otwartego WiFi to łatwy cel dla hakera. W ten sposób ktoś oże przechwycić Twoje wrażliwe dane (adres, numer i login do konta bankowego lub numer karty kredytowej). Nie chcesz tego, prawda?

CHROŃ SWOJE DANE
Logując się w sieci czy płacąc za usługi przelewem bankowym online, pozostawiamy po sobie ślad w postaci danych osobowych. Dlatego ważne jest wylogowanie ze strony transakcyjnej. Pamiętaj, metody stosowane przez internetowych oszustów są coraz bardziej wyrafinowane. Jedną z nich jest phishing, czyli podszywanie się np. pod Twój bank, aby wyłudzić dane. Możesz np. otrzymać wiadomość mailową niemal identyczną z tymi, które wysyła prawdziwy bank. Taki e-mail zawiera prośbę o kliknięcie w załączony link. Pamiętaj – żaden bank nie wysyła takich wiadomości. O bezpieczeństwo transakcji dba szyfrowanie SSL.
To kolejna rzecz, na którą powinnaś zwrócić uwagę, robiąc zakupy online. By sprawdzić, czy dany sklep internetowy ma ten rodzaj bezpieczeństwa, wystarczy przyjrzeć się nazwie adresu internetowego – powinien rozpoczynać się od https:// Za sprawunki zdecydowałaś się zapłacić kartą kredytową? Upewnij się, że połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki. Kupujesz w sklepie, co do którego nie masz, stuprocentowej pewności? Wybierz, o ile to możliwe, opcję zapłaty przy odbiorze. Przesyłka pobraniowa jest wprawdzie nieco droższa, ale jeśli do Ciebie nie dotrze, nie stracisz. Mimo zachowania ostrożności dostałaś zamiast zamówionego produktu puste pudełko? Zgłoś to na policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszustwa paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

PRAWO DO ZWROTU
Pamiętaj, z zakupionego w Internecie towaru możesz zrezygnować z w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Na zwrot masz kolejne 14 dni. Jednak nie dotyczy to towarów kupionych w drodze licytacji.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.