• poniedziałek, 23 listopad 2020 09:16

Czy pracownik w okresie kwarantanny oraz w trakcie izolacji w związku z Covid-19 (uzyskał wynik testu na koronawirusa, ale nie ma objawów chorobowych), może wykonywać pracę zdalną?

Czy pracownik w okresie kwarantanny oraz w trakcie izolacji w związku z Covid-19 (uzyskał wynik testu na koronawirusa, ale nie ma objawów chorobowych), może wykonywać pracę zdalną?
Czy pracownik w okresie kwarantanny oraz w trakcie izolacji w związku z Covid-19 (uzyskał wynik testu na koronawirusa, ale nie ma objawów chorobowych), może wykonywać pracę zdalną? © archwium

Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oddział w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

ODPOWIEDŹ
Kwarantanna to odosobnione osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Natomiast izolacja oznacza odosobnienie osoby lub grupy chorób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby. Z kolei izolacja w warunkach domowych, to odosobnienie osoby chorej z przebiegiem choroby zakaźnej niewymagającej bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych w jej miejscu zamieszkania lub pobyt, mające zapobiegać szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. O ile osoba, która podlega kwarantannie co do zasady nie jest niezdolna do pracy (ma jedynie zakaz opuszczania miejsca pobytu), o tyle osoba poddana izolacji jest już traktowana jako niezdolna do pracy.

W przypadku kwarantanny nie ma przeciwwskazań do zalecenia pracownikowi – za jego zgoda – pracy zdalnej, która będzie wykonywana z miejsca kwarantanny. Z uwagi na to, że izolacja dotyczy wyłącznie osób chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną (także tzw. bezobjawowych), niedopuszczalne jest powierzenie pracy zdalnej pracownikowi poddanemu izolacji.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.