Podróż bez barier
Aby samolotowa wyprawa osoby niepełnosprawnej upłynęły bez niespodzianek, warto wiedzieć, jakie pasażer na wózku ma prawa i obowiązki.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Ze względów bezpieczeństwa, linie lotnicze zabierają na pokłady tylko od 3 do 5 osób niepełnosprawnych. Dlatego ważne jest, by przy zakupie biletu poinformować o swoim stanie. Przewoźnik powinien wiedzieć o podróży osoby niepełnosprawnej najpóźniej na 48 godzin przed wylotem.
SAMOTNIE, CZY Z OPIEKĄ?
Letnie lotnicze stawiają pewne wymagania, które musi spełniać inwalida, jeżeli chce podróżować sam. Musi więc on być zdolny do skorzystania z toalety, spożywania posiłku, zaaplikowania sobie lekarstwa czy założenia maski tlenowej. W przypadku, gdy stan pasażera lub poziom niepełnosprawności nie pozwala na dopełnienie tych czynności, niepełnosprawnemu powinien towarzyszyć opiekun, który ukończył 16 lat. W przypadku niepełnosprawności umysłowej, gdy pasażer podróżuje samotnie, a także gdy stan zdrowia jest niestabilny lub postępuje oraz po niedawno przebytej chorobie lub operacji, należy mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie.
CO Z WÓZKIEM INWALIDZKIM?
Linie lotnicze pozwalają na zabranie ze sobą zwykłego wózka inwalidzkiego. Jednak w sytuacji, gdy nie będzie można się nim swobodnie poruszać między siedzeniami (należy poinformować przewoźnika o jego rozmiarach), jest on bezpłatnie nadawany na bagaż, a linie na czas podróży użyczają mniejszy wózek. Niektórzy przewoźnicy nie zabierają na pokład wózków elektrycznych i akumulatorowych. Natomiast bezpłatnie przewożone są kule, balkoniki i laski.