Gdy zmieniasz pracę
Do zmiany pracy trzeba się przygotować, nawet jeśli to Ty podejmujesz decyzję o odejściu z niej.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Decyzja o zmianie pracy to nie tylko stres. Zawsze wiążę się też z wieloma formalnościami, które trzeba będzie załatwić, zanim rozstaniesz się z dotychczasowym pracodawcą.
ROZWIĄŻ UMOWĘ
Podstawową sprawą jest rozwiązanie umowy o pracę. Możesz to zrobić składając wypowiedzenie. W ten sposób można rozwiązać umowę zawartą na okres próbny, na czas nieokreślony oraz pod pewnymi warunkami umowę terminową. Pamiętaj, że obowiązuje cię okres wypowiedzenia – czas, który musisz przepracować, zanim umowa wygaśnie. Jego długość zależy od rodzaju umowy. Jeśli w firmie pracujesz mniej niż pół roku – wynosi on 2 tygodnie, miesiąc – jeśli pracujesz co najmniej sześć miesięcy, oraz 3 miesiące, gdy byłeś zatrudniony co najmniej trzy lata.
GDY CZEKA NOWA PRACA
Bywa, że w nowej firmie chcą, abyś jak najszybciej rozpoczął u nich pracę, a nie pozwala na to długi okres wypowiedzenia. Możesz dojść do porozumienia z obecnym pracodawcą i rozwiązać umowę na uzgodnionych warunkach, czyli za porozumieniem stron. Co zrobić, jeśli pracodawca nie chce przyjąć twojego wypowiedzenia? Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną, a więc nie wymaga zgody drugiej strony. Nawet jeśli pracodawca odmawia przyjęciu pisma, nie wstrzymuje to biegu wypowiedzenia.
ŚWIADECTWO PRACY
Niezależnie od okoliczności rozstania, pracodawca ma obowiązek wydać ci świadectwo pracy. Może wręczyć je osobiście lub wysłać pocztą. Ma na to 7 dni od rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź, czy zawiera prawidłowe dane m.in. o okresie i rodzaju wykonywanej pracy. Gdy są w nim błędy, masz 7 dni na jego skorygowanie.