• sobota, 09 kwiecień 2016 12:57

Czy można pić piwo pod chmurką?

W wielu miejscach zabranie tego ustawa, a także zakazy miejskie!
W wielu miejscach zabranie tego ustawa, a także zakazy miejskie! W wielu miejscach zabranie tego ustawa, a także zakazy miejskie! © archiwum

Nadszedł weekend i przed tym pytaniem stanie wielu z nas – czy można pić piwo na bulwarze, na podwórku przed blokiem czy na plaży?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Nie ma problemu z piciem w ogródkach przy barach, bo to miejsce wyłączone z ustawy o wychowaniu w trzeźwości, ale jeśli nie chcesz mieć kłopotów, lepiej nie pij poza tymi miejscami. To dlatego, że policjanci i strażnicy miejscy powołują się na zakaz spożywania napojów alkoholowych „w miejscach publicznych”. To nadużycie prawa – bo ustawa nie mówi o miejscach publicznych, tylko zakazuje picia „na ulicach, placach i w parkach”. Ale i gminy mogą wydawać swoje zakazy. Są takie m.in. w Szczecinie, Trójmieście i we Wrocławiu (ale tu można pić alkohol na wałach nad Odrą, daleko od centrum). W Warszawie nie a zakazu, ale policja wlepia mandaty za picie piwa na schodach przy Wiśle (na plaży po drugiej stronie Wisły zakazu nie ma).

Sądy już uniewinniły w takich sprawach (za picie w Tarnowie na klatce bloku), ale w Polsce prawo nie uznaje precedensów i wyroki mogą być różne. Jaką karę można dostać? Za picie 100 zł, ale kara za „usiłowanie spożycia” (gdy np. otwieramy piwo) może sięgnąć od 50 zł do nawet 500 złotych!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)