• czwartek, 29 marzec 2018 07:53

Pod parasolem ochronnym

Zabezpieczmy nasze zwierzęta domowe przed kleszczami
Zabezpieczmy nasze zwierzęta domowe przed kleszczami Zabezpieczmy nasze zwierzęta domowe przed kleszczami © Diomedia

Przyjście wiosny oznacza cieplejsze dni i radość z dłuższego przebywania na świeżym powietrzu. Odczuwają ją nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Naturalne jest zatem, że chodzimy z naszymi psami na dłuższe spacery, a koty wychodzące znacznie częściej opuszczają dom. Jednak wraz z budzącą się do życia przyrodą uaktywniają się kleszcze. Warto więc pomyśleć o ochronie naszych pupili.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kleszcze, choć niewielkie, są jednak bardzo niebezpieczne. Przenoszą bowiem wiele poważnych chorób, które atakują również zwierzęta domowe. Wśród najczęściej występujących można wymienić: babeszjozę, boreliozę oraz anaplazmozę. Nieleczone mogą poważnie zagrozić zdrowi, a nawet życiu naszyhc czworonogów.

STREFA ZAGROŻENIA
Niestety, kleszcze można spotkać nawet w dużych miastach, ale najczęściej żerują wśród wysokich traw na łąkach, ogrodowych trawnikach, skwerach, w liściastych parkach i lasach. Właściwie podczas każdego spaceru pies jest narażony na atak tych pajęczaków. Najczęściej przyczepiają się na grzbiecie, głowie, szyi, pod pachami oraz w pachwinach zwierzęcia. Wczesna wiosna to odpowiednia pora, by zadbać o bezpieczeństwo pupili. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów przeciwkleszczowych w formie kropli, sprawyów i obroży.

OBROŻA NA CAŁY SEZON
Obroże antykleszczowe najlepiej sprawdzają się u zwierząt z krótką sierścią, ponieważ wówczas preparat, którym są nasączone, lepiej rozprowadza się na skórze. Czas działania niektórych z nich to 7-8 miesięcy, wiec jest to bardzo wygodne rozwiązanie. W sklepach najdziemy obroże przeznaczone zarówno dla psów, jak i dla kotów. Przy wyborze trzeba się też kierować rozmiarem i wagą czworonoga przyjaciela. Obroża powinna być zapięta tak, aby między nią a szyją weszły dwa palce, nie więcej. Inaczej nie spełni swego zadania. Poza kleszczami obroża chroni również zwierzaka przed inwazją pcheł.

SPECJALNE KROPELKI
Bardzo popularne sa też krople typu spot-on. Skrapla się nim skórę psa lub kota, przeważnie na karku oraz wzdłuż grzbietu w kilku miejsach. Ubstancje w nich zawarte porażają układ nerwowy kleszcza, prowadząc do jego śmierci. Dzieje się to bez szkody dla naszego pupila. Minusem kropli jest to, że działają najwyżej przez miesiąc i zabieg trzeba ponawiać.

DOKŁADNA KONTROLA
Pamiętajmy też, by po każdym wyjściu kota czy psa na świeże powietrze przejrzeć jego sierść i jeśli znajdziemy kleszcza, jak najszybciej go usunąć. Im krócej będzie się on znajdował w skórze, tym większa szansa na to, że nie dojdzie do zakażenia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.