• Milicz
  • piątek, 10 kwiecień 2020 12:45
  •   1574

Triduum Paschalne i Wielkanoc

Triduum Paschalne i Wielkanoc
Triduum Paschalne i Wielkanoc © archiwum

Wyjątkowo w tym roku, ze względu na ograniczenia wprowadzone przez polski rząd, księża będą sprawować liturgię Wielkiego Tygodnia w pustych kościołach, a większość z wiernych połączy się ze swoją wspólnotą za pośrednictwem radia, telewizji i internetu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przed nami największe i najważniejsze święto chrześcijańskiej wiary. Wierni będą mogli przyjść do kościołów poza czasem odprawiania mszy jedynie na indywidualną modlitwę. Muszą jednak zadbać o to, by w kościele nie było więcej niż pięć osób.

WIELKI CZWARTEK I PIĄTEK
Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek. Podczas mszy Wieczornej Pańskiej w tym roku nie będzie obrzędu umywania nóg. –„Nie przeżyjemy obrzędu upamiętniającego to, co Jezus uczynił w czasie Ostatniej Wieczerzy, ale proszę, byście tego dnia uczynili jakiś gest miłosierdzia, dobry uczynek wobec drugiego człowieka. Przeczytajcie w swoich rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii i pomódlcie się za swoich duszpasterzy” – zwraca się do wiernych w swoim liście na tegoroczne obchody Wielkiej Nocy Józef Kupny.

– „W Wielki Piątek nie będzie nam dane podejść w kościołach do krzyża, by ucałować ten znak wielkiej miłości Boga do człowieka. Dlatego tego dnia proszę, przygotujcie adorację krzyża w waszych domach. Zdejmijcie krzyże, które wiszą na ścianach waszych mieszkań i ustawcie je w ważnym dla was miejscu. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogą Krzyżową. Niech każdy z domowników odda część temu krzyżowi, który jest z wami każdego dnia w roku, który jest częścią waszego życia i waszej codzienności” – zwracał się do wiernych arcybiskup.

W kościele pw. A. Boboli w Miliczu Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 19:00, a kościół otwarty będzie przez całą noc – odbędzie się całonocna adoracja przy Grobie Pańskim i sakrament pokuty.

WIELKA SOBOTA
W Wielką Sobotę nie odbędzie się w naszych kościołach święcenie pokarmów. W tym roku tzw. święconka ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowie głowa rodziny, w ten sposób wrócimy do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Arcybiskup Kupny zachęca, aby w rodzice uczynili znak krzyża na czołach dzieci i aby ten sam gest uczynili wobec siebie małżonkowie. – „Przypomni wam to przyjęty chrzest, przez który zostaliśmy włączeni w śmierć Chrystusa i w Jego Zmartwychwastanie”.

Liturgia chrzcielna jest bowiem bardzo ważnym elementem Wigilii Paschalnej, która będzie sprawowana w kościołach. W kościele św. A. Boboli rozpocznie się o godz. 20:30. W tym dniu wierni w swoich rodzinach mają wspólnie odmówić wyznanie wiary, tak jak wypowiadamy je w czasie niedzielnej Eucharystii. Wypowiadając słowa „i zmartwychwstał” dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo”, zatrzymajcie się na chwilę ciszy, uklęknijcie rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia – zaznacza arcybiskup.

WIELKANOC
W Niedzielę Wielkanocną przed śniadaniem niech wierni pomodlą się, błogosławiąc pokarmy, które znajdują się na stołach. Telewizja będzie transmitowała Msze św. W Niedzielę Wielkanocną TVP Polonia i TVP 1 o godz. 10:55 będą transmitować Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi. Transmisję z Mszy św. znajdują się też na stronach internetowych naszych parafii.

Przez cały Wielki Tydzień odbywają się transmisje na stronach facebookowych parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu, a także parafii św. Antoniego Padewskiego w Gądkowicach.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)