• Kraj

Ekologiczne ogrzewanie

Jak ogrzewać dom, by nie zanieczyszczać środowiska
Jak ogrzewać dom, by nie zanieczyszczać środowiska Jak ogrzewać dom, by nie zanieczyszczać środowiska © archiwum

Wiszący nad miastem smog to w największej mierze efekt nieodpowiedzialnego ogrzewania domów jednorodzinnych. Z ich kominów wydobywa się trujący dym, gdyż w wielu kotłowniach pokutują nadal stare piece, w których na domiar złego pali się paliwem najgorszej jakości – odpadami węglowymi, a nawet śmieciami. Gdyby stare kotły zostały wymienione na urządzenia najnowszej generacji i wypełnione ekologicznym opałem, problem ze smogiem nie byłby już tak poważny.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dobry kocioł to w dużej mierze klucz do ekologicznego palenia. Nowoczesne kotły retortowe na węgiel z automatyczną kontrolą spalania zapewniają wysoką efektywność i małą emisję gazów cieplarnianych, szczególnie jeśli zapewnimy om opał zgodny z parametrami wskazanymi przez producenta.

NASTĘPNE POKOLENIE
Koszt takich urządzeń, często dotowanych do 50 proc., to przeciętnie 8-10 tys. zł. Do takich kotłów podawane musi być paliwo odpowiedniej jakości, o wysokiej wartości opałowej (kaloryczność) i niskiej zawartości siarki i popiołów. W tym roku pojawiły się już pierwsze kotły posiadające certyfikat akredytowanego laboratorium spełnienia wymagań klasy 5 według normy PN-EN303-5:2012. Oznacza, że spełniają one następujące wymagania w zakresie emisji i sprawności
- emisja pyłu: do 40 mg/m3,
- emisja tlenku węgla: do 500 mg/m3,
- emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC): do 20 mg/m3,
- sprawność cieplna: od 87%.

Klasyczne komorowe kotły, do których wsypujemy węgiel łopatą lub wiadrem, to najwięksi truciciele. W takich paleniskach stopniowy spadek temperatury spalin przerywa spalanie, nim węgiel się wypali. Wówczas kominem wylatuje mnóstwo zanieczyszczeń – pyłów, węglowodorów i tlenku węgla. W dodatku takie spalanie daje znacznie mniej energii cieplnej i wymaga ciągłego dokładania paliwa.

EKOGROSZEK – PALIWO XXI WIEKU
Powstaje z węgla kamiennego, ale jest bardzo przyjazny dla środowiska. Spalany w specjalnych kotłach z podajnikiem emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych i spełnia normy ekologiczne Unii Europejskiej. To paliwo doskonałej jakości, ubogie w siarkę, wilgoć i popiół węglowy, które powstaje z węgla o wysokiej kaloryczności. Paląc ekogroszkiem, uzyskamy dużo ciepła z mniejszej ilości opału, a mniej spalonych kilogramów to mniej zanieczyszczeń. Wielkość ekogroskzu waha się od 5 do 25 mm. Jest to materiał idealnie nadający się do opalania w nowoczesnych piecach z automatycznymi dozownikami węgla, które dodatkowo zmniejszają ilość wydzielanego tlenku węgla i innych szkodliwych związków. Ekogroszek możemy także stosować w piecach z podajnikami, które uzupełniamy tylko co jakiś czas.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)