• Kraj

Trująca mgła

Ze smogiem nie ma żartów
Ze smogiem nie ma żartów Ze smogiem nie ma żartów © archiwum

Kiedy pojawia się ta charakterystyczna mgiełka, najlepiej nie wychodzić z domu. Powietrze na zewnątrz jest bowiem przesycone toksycznymi pyłami. Wdychanie ich sprzyja chorobom układu oddechowego, niszcz zdolności obronne organizmu, zwiększa ryzyko alergii. Powoduje też zwiększenie ryzyka zachorowania na raka płuc.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Nazwa „smog: powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i gof (mgła). Tak naprawdę jest to mieszanka kropelek stałych, zawierających szkodliwe związki chemiczne, m.in. tlenek węgla oraz azotu, dwutlenek siarki, węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzopiren) oraz metale ciężkie. Toksyczne mikrocząsteczki wraz z wdychanym powietrzem przenikają do płuc, a stamtąd do krwiobiegu. Zagrażają więc nie tylko układowi oddechowemu, ale też układowi krążenia. Długotrwałe wdychanie powietrza o dużej zawartości szkodliwych substancji prowadzi do astmy, choroby obturacyjnej płuc, a także do zawałów serca i udarów.

NAJWIĘKSI WINOWAJCY
Z analizy Najwyższej Izby Kontroli wynika, że za około 90 proc. zanieczyszczeń w powietrzu odpowiadają domowe przestarzałe kotły grzewcze opalane niskiej jakości węglem i jego odpadami – mułem i miałem, a często także śmieciami. Kolejnym źródłem powstawania trującego aerozolu są spaliny samochodowe (ok. 6 proc.). Smog powstaje w bezwietrzne dni z wysokim ciśnieniem atmosferycznym. Wtedy szkodliwe cząsteczki, zamiast unieść się wysoko, zalegają nad ziemią w postaci toksycznej mgły. Walka ze smogiem to zadanie leżące w kwestii podległym marszałkom województw wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

JAK SIĘ OCHRONIĆ
Podczas alertów smogowych dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz chorzy ma astmę, alergię i mające dolegliwości układu krążenia – najlepiej niech pozostaną w domach. Inni niech ograniczą przebywanie na powietrzu do niezbędnego minimum. Trzeba też zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz. Warto na bieżąco sprawdzać stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze.gios.gov.pl lub aplikację mobilną, aby dowiedzieć się, jak obecnie wygląda stan powietrza w naszej okolicy. Kiedy jesteśmy na ulicy, oddychajmy przez nos – to naturalny filtr powietrza, a najlepiej zaopatrzmy się w maseczkę przeciwpyłowa. W domowym azylu warto zapewnić sobie czyste, nieskażone powietrze, kupując specjalny oczyszczacz z filtrami HEPA oraz węglowym. Jego zadaniem jest wyłapywanie niepożądanych pyłów i substancji lotnych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)