W drodze do czystego powietrza
Dobry kocioł to w dużej mierze klucz do ekologicznego palenia. Nowoczesne kotły energooszczędne z automatyczną kontrolą spalania zapewnia wysoką efektywność i małą emisję gazów cieplarnianych, szczególnie jeśli zapewniamy im opał zgodny z parametrami wskazanymi przez producenta.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Kotły grzewcze klasy 5 to urządzenia najwyższej jakości, w pełni automatyczne i ekologiczne. Emitują aż 3 razy mniej szkodliwych pyłów niż kotły najsłabszej obecnie klasy 3. Klasy kotłów potwierdzają w certyfikacie jednostki badawcze na podstawie przeprowadzonych badań. Świadectwa takie mogą wystawić jedynie laboratoria posiadające akredytacje Polskiego Centrum Akredytacji. Urządzenia najwyższej klasy 5 mają wysoką sprawność, dzięki czemu zużywają mniej paliwa i ogrzewanie domu za pomocą takiego kotła jest tańsze. Do takich kotłów podawane musi być paliwo odpowiedniej jakości, o wysokiej wartości opałowej (kaloryczność) i niskiej zawartości siarki i popiołów. Takim paliwem są pelety i ekogroszek.
EKOGROSZEK – PALIWO XXI WIEKU
Powstają z węgla kamiennego, ale bardziej przyjazny dla środowiska. Emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych i spełnia normy ekologiczne Unii Europejskiej. To paliwo doskonałej jakości, ubogie w siarkę, wilgoć i popiół węglowy, które powstaje z węgla o wysokiej kaloryczności. Paląc ekogroszkiek, uzyskamy dużo ciepła z mniejszej ilości opału, a mniej spalonych kilogramów to mniej zanieczyszczeń. Wielkość ekogroszku waha się od 5 do 25 mm. Jest to materiał idealnie nadający się do opalania w nowoczesnych Piecha z automatycznymi dozownikami węgla, które dodatkowo zmniejszą ilość wydzielanego tlenku węgla i innych szkodliwych związków.
KOMFORT NA CO DZIEŃ
Mając w domu automatyczny kocioł, nie musimy odwiedzać kotłowni częściej niż raz na kilka dni – co ile, zależy od rozmiarów zasobnika na opał. Regulację temperatury wody kotłowej zajmuje się sterownik, który optymalizuje proces spalania i zapewnia niskie wartości emisji gazów. Niektóre urządzenia mają system półautomatycznego oczyszczania. Pamiętajmy, że kotły na paliwo stałe musza być zamontowane w oddzielnym pomieszczeniu. Kotłownia powinna być wyposażona w wentylację i komin, który musi być wyprowadzony ponad dach na odpowiednią wysokość. Urządzenia klasy 5 nie należą do najtańszych (ich koszt to około 8-10 tys. zł), jednak w wielu gminach na ich zakup można otrzymać dofinansowanie.