• Kraj

SMOG zdemaskowany

Jak sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza
Jak sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza Jak sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza © archiwum

Gdy za oknem widzimy unoszącą się mgłę, zastanawiamy się, czy czasem nie jest to smog. Szczególnie w pogodny dzień przy wysokim ciśnieniu atmosferycznemu taka mgiełka budzi obawy. Jak zatem sprawdzić czy powietrze w naszej okolicy jest zanieczyszczone?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W mglisty dzień przed wyjściem z domu warto sprawdzić poziom zanieczyszczenia w okolicy. Pomiarami toksycznych pyłów, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji w powietrzu zajmują się stacje należące do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Można wejść na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub stronę jednego z inspektoratów i odszukać dane z najbliższej stacji. Alerty smogowe ogłaszane są też zazwyczaj w mediach.

POMOCNE APLIKACJE
Innym sposobem jest zainstalowanie na smartfonie aplikacji informującej o stanie zanieczyszczenia powietrza. Zbierają one informacje pochodzące z wojewódzkich inspektoratów środowiska i stacji pomiarowych. Jedną z nich jest Zanieczyszczenie Powietrza (Android, iOS). Kolejna godna polecenia jest Kanarek na Androida. Pozwala ona łatwo sprawdzić zanieczyszczenia powietrza w okolicy, w której się znajdujemy. Bazuje na danych pochodzących z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – prowadzi monitoring ok. 150 stacji. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, czy tego dnia lepiej nie uprawiać aktywności fizycznej na zewnątrz, wychodzić z dzieckiem na spacer i biegać po mieście, załatwiając różne sprawy. Dzięki aplikacjom sprawdzić można nie tylko poziom zanieczyszczenia pyłami PM10 i PM 2,5 ale także dwutlenkiem siarki (SO2), dwutlenkiem azotu (NO2), azonem (O3), tlenkiem węgla (CO) i niezwykle niebezpiecznym benzenem (C6H6).

OSOBISTA STACJA POMIAROWA
Urządzenie badające stężenie trujących pyłów w powietrzu kosztuje kilkaset złotych. Taki miernik jest niewielki i bezprzewodowy. Jego wyniki są wiarygodne i często bardziej odpowiadają rzeczywistości niż uogólnione pomiary ze stacji. Można wystawić go za okno, a nawet nosić przy sobie i na bieżąco odczytywać wyniki. Mierniki badają zanieczyszczenie według polskiego indeksu jakości powietrza, gdzie 0-20 mikrometrów na metr sześcienny uznawany jest za bardzo dobry, a ten przekraczający 200 mikrometrów (dla PM 10) i 120 mikrometrów (dla PM 2,5) oznacza stan alarmujący, bardzo zły. Najprostsze czujniki smogu pokazują za pomocą diody świecącej tylko przekroczenie dopuszczalnego stężenia. Jednak gdy czujnik połączy się z naszym smartfonrm, na przykład przez Bluetooth, możemy na jego ekranie odczytać wartość stężenia tlenku azotu czy innych związków chemicznych. O dużym stężeniu smogu może też powiadomić nas bezprzewodowa czujka dumy zabezpieczająca nasze mieszkanie przed pożarem.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)