• środa, 25 kwiecień 2018 07:43

Ponurak wart miliony

Ponurak wart miliony
Ponurak wart miliony © archiwum

Jaś Fasola stał się jednym z najsłynniejszym symboli brytyjskiej popkultury. Rowanowi Atkinsonowi, który stworzył tę zabawną postać, wcale nie jest jednak do śmiechu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jaś Fasola rozśmiesza widzów na całym świecie już od 28 lat. Zabawne perypetie nierozgarniętego i nieco dziecinnego mężczyzny, który nie rozstaje się ze swoim misiem, zadebiutowały 1 stycznia 1990 r. i od razu okazały się strzałem w dziesiątkę. Prawa do emisji serialu sprzedano w ponad 200 krajach na całym świecie, a jego twórcy stali się milionerami. Majątek odtwórcy głównej roli – Rowana Atkinsona – wycenia się na 70 mln funtów. Bardzo intratny okazał się także pomysł przeniesienia przygód Jasia Fasoli na duży ekran. Produkcje „Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm” oraz „Wakacje Jasia Fasoli” w sumie przyniosły producentom zysk prawie 500 mln dol.! Jaś Fasola tak bardzo wrył się w świadomość Brytyjczyków, że wystąpił nawet w ceremonii otwarcia olimpiady w Londynie w 2012 r.

Jaś Fasola został wymyślony przez dwóch kolegów na studiach w Queen’s College w Oksfordzie – Rowana Atkinsona oraz Richarda Curtisa, który w przyszłości stał się autorem największych przebojów brytyjskiego kina („Notting Hill”, „Dziennik Brigdet Jones”). Za pierwowzór miał posłużyć podobno jeden z ich uczelnianych kolegów z Oksfordu. Widzowie jednak z zabawnym bohaterem szybko zaczęli utożsamiać samego aktora. Atkinson wielokrotnie wyznawał w wywiadach, że prywatnie jest małomównym nudziarzem i kiepskim aktorem, a niewielka rola księdza w „Czterech weselach i pogrzebie” to jedyna, z której jest dumny.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.