• Krotoszyn
  • poniedziałek, 24 grudzień 2018 12:09

1 740 nazwisk Powstańców Wielkopolskich

1 740 nazwisk Powstańców Wielkopolskich
1 740 nazwisk Powstańców Wielkopolskich © Sebastian Kalak

W związku z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, zorganizowało zrekonstruowaną budkę strażniczą, w której wywieszono listy aż 1 740 nazwisk Powstańców Wielkopolskich.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Autorem listy jest dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie – Piotr Mikołajczyk. – Listy, mimo iż nie są kompletne, zawierają aż 1 740 nazwisk powstańców wielkopolskich z naszego regionu. Ułożono ich w porządku alfabetycznym i powiązano z miejscem urodzenia, zamieszania bądź służby. Będziemy wdzięczni za wszelkie udokumentowane uzupełnienia. Liczymy na to, że w 100. rocznicę zakończenia walk powstańczych na naszym terenie (8 marca), na tej dość unikatowej wystawie plenerowej będziemy mogli wywiesić już uzupełnione listy.  Ekspozycja w wartowni potrwa aż do jubileuszu 100. Rocznicy podpisana traktatu wersalskiego (28 czerwca), który to dokument zakończył oficjalnie walki w Wielkopolsce. Ponadto od 27 grudnia do 8 marca w tej samej budce pojawiać się będą także ulotki pod wspólnym tytułem „Krotoszyńskie Karty Niepodległości”. 42 karty, częściowo publikowane już w wersji elektronicznej na „facebookowej” stronie muzeum, przedstawiają najważniejsze wydarzenia przełomu lat 1918 – 1919, które doprowadziły do włączenia ziemi krotoszyńskiej w granice Niepodległego Państwa Polskiego. Karty zostały przygotowane we współpracy z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw (CKI). Nowe karty będą pojawiać się codziennie w dni robocze, a osoby regularnie odwiedzające budkę będą miały szansę zebrać komplety jubileuszowych ulotek. Sama wartownia została wykonana przez pracownika naszego muzeum – Sebastiana Świstaka na potrzeby organizowanego pod koniec listopada „Wehikułu Czasu”. Jest ona rekonstrukcją budek strażniczych, jakie usytuowane były w Krotoszynie pod koniec zaborów prze obiektami wojskowymi i willami oficerów miejscowego garnizonu. Rekonstrukcji dokonano głównie na podstawie dostępnych w naszym muzeum, licznych fotografii – poinformował Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie.

Budkę strażniczą rodem z Powstania Wielkopolskiego możecie Państwo znaleźć pod budynkiem krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego. Zapraszamy do odwiedzania wspomnianej budki Powstańczej i zapoznania się z naszymi Bohaterami, którym należy się pamięć na zawsze.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.