• Kraj

Ochrona środowiska to nasze wspólne zadanie

Ochrona środowiska to nasze wspólne zadanie
Ochrona środowiska to nasze wspólne zadanie © archiwum

Kluczowym celem działań podejmowanych przez resort środowiska jest poprawa jakości życia mieszkańców Polski. Dlatego, mając na uwadze zapewnienie trwałego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju, dbamy o środowisko naturalne i polską przygodę, szanując jej zasoby.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wiedząc, jaki wyzwania stoją przed naszym społeczeństwem, wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotowaliśmy szereg programów finansujących realizację proekologicznych przedsięwzięć. Prezentujemy Państwu naszą ofertę możliwości pozyskania dofinansowań na ochronę środowiska.

PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, dlatego resort środowiska podjął realne działania na rzecz zwalczania smogu. „Czyste Powietrze” to sztandarowy program rządowy o ogromnej skali finansowej – jego budżet wynosi 103 mld zł, a realizacja planowana jest do 2029 r. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach. Środki finansowe mają służyć nie tylko wymianie pieców, ale również termomodernizacji budynków. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może zdobyć dofinansowanie, wypełniając wniosek przez Internet lub składając go osobiście w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej czy w siedzibie swojej gminy, jeśli ta podpisała stosowne porozumienie z WFOŚiGW. W ciągu około dziesięciu lat dzięki programowi „Czyste Powietrze” uda się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o setki tysięcy ton. Zachęcamy Polaków do skorzystania z tego programu i wymiany źródeł ciepła na te bardziej nowoczesne i ekologiczne oraz do ocieplenia swoich domów. Dzięki temu nie tylko będą w przyszłości oddychać czystym powietrzem, ale także zwiększą oszczędności w domowym budżecie.

PROGRAM „MÓJ PRĄD”
Odnawialne źródła energii to czysta energia i oszczędności, dlatego wspólnie z Ministerstwem Energii realizujemy program „Mój Prąd”, który jest jednym z narzędzi służących poprawie jakości powietrza w Polsce. Jego realizacja przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej gospodarstw domowych, co przełoży się nie tylko na korzyści dla środowiska, ale też na domowy budżet obywateli.
W ramach programów NFOŚiGW przekazuje jednorazowo do 5 tys. zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym. Na ten cel przygotowano w sumie 1 mld zł, a ze środków może skorzystać każda osoba. Program „Mód Prąd” cieszy się dużym zainteresowaniem – dotychczas złożono już ponad 3,8 tys. wniosków. Liczymy, że wniosków będzie wciąż przybywać dzięki prowadzonej niedawno możliwości wnioskowania o dofinansowanie online – od teraz możemy załatwić tę sprawę w kilka minut, a potrzebujemy do tego jedynie profilu zaufanego lub e-dowodu.

USUWANIE FOLII ROLNICZYCH I INNYCH ODPADÓW POCHODZĄCYH Z DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ
Naszym zadaniem jest rozwiązanie ekologicznych problemów występujących na polskiej wsi. Dlatego po sukcesie pilotażu programu zbierania i unieszkodliwiania foliowych opakowań zdecydowaliśmy o wdrożeniu go na terenie całego kraju. Budżet programu, polegającego na zbieraniu, transporcie oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag, wynosi 100 mln zł, a o środki z niego starać mogą się gminy.
Planujemy, że masa odpadów poddanych odzyskowi lub unieszkodliwieniu wyniesie co najmniej 200 tys. ton. Program ten w znacznym stopniu ułatwi życie mieszkańcom wsi i terenów niezurbanizowanych.

REGENERACJA ŚRODOWISKA GLEB POPRZEZ ICH WAPNOWANIE
Również rolnictwo może być bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze dofinansowują zakup iw wysiew wapna nawozowego lub środków wapnujących w celu regeneracji gleb. Program wapnowania gleb realizowany będzie w latach 2019 – 2023, a jego budżet wynosi ponad 300 mln zł.

AGROENERGIA
Program Agroenergia skierowany do rolników indywidualnych to 200 mln zł przeznaczonych na zakip i instalację odnawialnych źródeł ciepła w gospodarstwach. Celem programy jest kompleksowe wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko działalności rolniczej.
Dotacje i preferencje pożyczki pomogą rolnikom zmniejszyć zużycie np. wody oraz poprawią znacznie efektywność energetyczną w gospodarstwach rolniczych. Program ten to również dobra wiadomość dla środowiska, gdyż przyczyni się od do poprawy jakości powietrza na obszarach wiejskich.

PROGRAM FINANSOWANIA USUWANIA WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST
W latach 2019 – 2023 przeznaczymy 170 mln zł na program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest. O dofinansowanie na rzecz mieszkańców ubiegać się mogą gminy, związku międzygminne i powiaty. Najbiedniejsze gminy otrzymają nawet 100-proc. refundacji kosztów. – Zachęcam do skorzystania z programów wsparcia, jakie oferuje resort środowiska. Dzięki nim każdy z nas będzie miał wpływ na stan środowiska, w jakim żyjemy. Zadbajmy wspólnie o przyszłość zarówno naszych małych ojczyzn, jak i całego kraju – mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)