• Ostrów Wielkopolski
  • wtorek, 02 czerwiec 2020 07:40
  •   550

Od 1 czerwca można składać wnioski na wymianę pieców

Od 1 czerwca można składać wnioski na wymianę pieców
Od 1 czerwca można składać wnioski na wymianę pieców © archiwum

Od 1 do 15 czerwca można będzie składać wnioski o udzielenie dotacji na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła. W tym roku na ten cel przeznaczono rekordowe 1,4 miliona złotych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dotacja udzielana jest na wymianę źródeł ogrzewania w budynkach mieszkalnych lub lokalach mieszkalnych położonych na terenie Gminy Miasta Ostrów Wielkopolski i polega na likwidacji palenisk węglowych i trwałym ich zastąpieniu przez nowe źródło ogrzewania w postaci podłączenia do miejskiej cieci ciepłowniczej, ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego, ogrzewania olejowego lub pompy ciepła.

W tym roku dofinansowanie na włączenie się w miejską sieć ciepłowniczą zostało zwiększone. – Chcemy zachęcić ostrowian do wyboru tego rozwiązania, zwiększając kwotę dofinansowania z 5 do 7,5 tysiąca złotych. Z jednej strony pozbędziemy się kolejnego pieca węglowego, a z drugiej zwiększymy liczbę odbiorców ciepła sieciowego, co przełoży się na efektywniejsze wykorzystywanie infrastruktury ciepłowniczej – przekonuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta miasta.

W pozostałych przypadkach dotacja została na dotychczasowym poziomie – 5 tys. zł w przypadku ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego oraz 10 tys. zł na pompę ciepła.

Do tej pory dotacja mogła zostać udzielona wyłącznie na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz na zakup i montaż nowego źródła ogrzewania. Kolejną zmianą jest dodane do tej listy kosztu demontażu węglowego paleniska. Wnioski wraz z załącznikami należy składać:

- w wersji papierowej w Referacie Obsługi Mieszkańców zlokalizowanym na parterze budynku Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim;

- w wersji papierowej na adres Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim – al. Powstańców Wielkopolskich 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski;

- w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu (ePUAP: /Miasto-OstrowWielkopolski/skrytka).

Dotację dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego na wymianę pieców gazowych na ekologiczne źródła ciepła przyznawane są od 2015 roku. – Do tej pory wydaliśmy na ten cel blisko 4 miliony złotych, czego efektem jest to, że z Ostrowa Wielkopolskiego zniknęło blisko 800 pieców węglowych. Niektóre gminy znacząco zmniejszyły środki na takie wsparcie, niektóre zrezygnowały z niego całkowicie, my zwiększamy kwotę na dotację na rekordowych w historii miasta 1,4 miliona złotych, ponieważ program przynosi efekty. Kiedy zaczynaliśmy, w 2015 roku, odnotowano 80 dni w roku, w których przekroczony został dopuszczalny poziom pyłu PM10. W 2019 roku było to już 47 dni. To nadal niemal, jednak chcemy dalej walczyć o czyste powietrze w naszym mieście – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.