• piątek, 11 wrzesień 2020 09:12
  •   1314

Uroczysty jubileusz kaplicy w Olszy



W niedzielę, 6 września mieszkańcy sołectwa Olsza i okolic świętowali 75. rocznicę odprawienia pierwszej mszy św. w kaplicy w Olszy. Było to dokładnie 6 września 1945 r. Na uroczystą mszę św. zaproszono proboszczów, którzy na przestrzeni tych lat pracowali w sułowskiej parafii, do której należy kaplicy w Olszy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Uroczystą Eucharystię celebrował były proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie, ks. Andrzej Iglicki. Wzięli w kniej udział również pozostali byli proboszczowie i kapłani posługujący w sułowskiej parafii: ks. proboszcz Zbigniew Szymerowski, ks. proboszcz Henryk Soboniak, ks. Marek Lesińewski, gościnnie ks. Jerzy Glabas oraz obecny ks. proboszcz sułowskiej parafii Józef Mokrzycki i rezydent parafii ks. Zbigniew Klisowski.

Na uroczystość przybyło ponad 70 wiernych z Olszy i okolicznych wsi: Baranowiec, Grabówki, a także Białegokału z parafii Pakosław i Wilkowa z parafii Radziądz, którzy uczestniczą w kaplicy w niedzielnych mszach św. odprawianych o godz. 11:30. Przybyli też sołtys Baranowic Marian Kowalski i sołtys Słączna Jadwiga Janczura. Wszystkich witał ks. proboszcz Józef Mokrzycki, a była wieloletnia sołtys Olszy Grażyna Głowacz przedstawiła historię wiejskiej kaplicy.

W przebieg uroczystości Eucharystii zaangażowali się mieszkańcy: Aleksandra Bieniasz, Filip Podróżny, Paweł Ddytko, Dariusz Basiński, Małgorzata Kaczor. W uroczystej procesji z darami szli: Jolanta Jasińska i Mirosław Kowalczyk, strażacy ochotnicy Dariusz Basiński i Eugeniusz Rybaczuk, Filip Podróżny, Seweryn Lenart oraz przedszkolaki Zuzia Górna i Konrad Kowalczyk. Na koniec mszy św. Grażyna Głowacz oraz ks. Andrzej Iglicki dziękowali wszystkim zebranym oraz zaangażowanym w uroczysty jubileusz kaplicy. Na tę uroczystość kaplicę przygotowały i ubrały w kwiaty mieszkanki Grabówki, a w przygotowania i prace wokół kościoła zaangażowali mieszkańcy Olszy, Grabówki i Baranowic.

Po Eucharystii zaproszono wszystkich wiernych i przybyłych na grochówkę, przygotowaną przez Zajazd Głowaczówka z Rudy Sułowskiej, oraz na ciasto, które upiekły mieszkanki Olszy, Baranowic i Grabówki. Natomiast księży zaproszono na kolację do Smażalni Ryb „Pod Dębami” Jacka i Marioli Bieniasów w Grabówce.

Budynek kaplicy w Olszy wybudowano w 1884 r. i do końca II wojny światowej mieściła się tam szkoła wyznaniowa. Po wojnie budynek przeznaczono na kaplicę, a pierwszą mszę św. Odprawił 6 kwietnia 1945 r. proboszcz ks. Franciszek Bosak.

Nowa kaplicę pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych poświęcił ks. biskup Bronke. Wtedy umieszczono w kaplicy nowy obraz z wizerunkiem Wspomożycielki Wiernych. Kaplicą opiekowali się Leokadia i Jan Głowaczowie, Kazimiera Górna, która prowadziła śpiew, oraz panie Frankowiak, Zejfert, Barteczka i Bartkowiak. Do kościoła uczęszczali parafialnie z Baranowic, Olszy, Brabówki, Wilkowa, Białegokału i Zaorla. W kaplicy uczono też religii. Generalny remont kaplicy przeprowadzono w 1991 r., a kolejne prace renowacyjne wykonano w 2012 r. Pomalowano m.in.. dach, wnętrze i elewację kaplicy oraz położono kostkę i odnowiono obraz, do którego ramy ufundował ks. proboszcz Andrzej Oglicki. Poświęcenia kaplicy dokonał ks. inspektor Alfred Leja. Natomiast w tym roku wyremontowano drzwi zewnętrzne i założono grzejniki, za co dziękowano ks. proboszczowi Józefowi Mokrzyckiemu. Przez kilka lat śpiew w kaplicy prowadziła św. Wanda Piasecka, która opiekowała się także kościołem. Obecnie śpiew prowadzi Kazimiera Kowalczyk, która prowadzi również Róże Różańcową. Z kolei za ks. proboszcza Zbigniewa Porębskiego funkcjonowała schola, która prowadziła Renata Dytko. Duży wkład w utrzymanie kaplicy ma również Halina Stzrelecka-Rychlicka.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.