• Krotoszyn
  • wtorek, 19 marzec 2013 10:43
  •   1430

Ups, nie mogę usiąść

Ups, nie mogę usiąść
Ups, nie mogę usiąść © archiwum

Hemoroidy to powszechny, ale nadal dla wielu temat tabu. Dlatego wstydzimy się zgłosić z tym do lekarza i z kamienną twarzą cierpimy po cichu. Czas przełamać milczenie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

INTYMNY PROBLEM
Hemoroidy mamy wszyscy. Jednak dopóki się nie powiększą, nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Jeśli jednak już przyjmą postać łatwo krwawiących guzków, zaczynają utrudniać życie. U części chorych żylaki odbytu mogą nie dawać żadnych objawów. U innych zaś bywają one przyczyną okresowo pojawiającego się uczucia pieczenia, palenia czy swędzenia w okolicy odbytu, a także bólów i krwawienia przy oddawaniu stolca. W praktyce symptomy te bywają jednak przez pacjentów ignorowane. Większość z nich pomocy lekarskiej zaczyna szukać dopiero w momencie, gdy krwawienie się nasila. Warto jednak pamiętać, że hemoroidy nie są jedyną możliwą przyczyną występowania bólu i krwawienia odbytu. Rak, przewlekłe zapalenie jelit, choroba Leśnowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przecież choroby, które zagrażają życiu i zdrowiu, a jednocześnie wymagają zupełnie innego leczenia. – Do podstawowych czynników powodujących  występowanie żylaków zaliczamy m.in. genetyczne nieprawidłowości w budowie ściany naczyniowej, przewlekłe zaparcia i nadużywanie środków przeczyszczających, nadwagę, siedzący tryb życia i brak ruchu, a także prace polegającą na dźwiganiu ciężarów – wyjaśnia specjalista lek. med. Maciej Omeda w Białymstoku. Oprócz tego za pojawienie się hemoroidów mogą być odpowiedzialne częste ciąże, podeszły wiek i związane z tym osłabienie mięśni i elastyczności tkanki łącznej, przewlekła niewydolność krążenia, kolarstwo, jazda konna lub wielogodzinne podróże samochodem.

GDY JUŻ NAM DOKUCZAJĄ
Leczenie żylaków polega głównie na zapobieganiu powikłaniom. Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny osobistej (po każdym wypróżnieniu myć okolice intymne) i unikać występowania zaparć. Trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Z kolei w łagodzeniu bólu i świądu pomoce będą środki ściągające, znieczulające i odkażające w postaci czopków i maści, a także nasiadówki z rumianku lub kory dębu oraz nalewka z owoców kasztanowca. Warto też mieć w apteczce krem na hemoroidy likwidujący ból i pieczenie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)