• piątek, 01 czerwiec 2018 01:46

Alergie krzyżowe

Alergie krzyżowe
Alergie krzyżowe © archiwum

Kichasz i łzawisz, bo znów coś pyli, a na dodatek dostałaś wysypki po zjedzeniu pomidora. To skutek reakcji krzyżowej. Na czym ona polega.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Alergie, tj. nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego, dzielimy na pokarmowe, wziewne i kontaktowe. Gdy któraś nas dotyczy, a lekceważymy jej objawy, ciągle pobudzamy układ immunologiczny zaczyna się mylić…

WINNE SĄ PANALERGENY
To grupy białek występujące w ziarnach pyłku i innych częściach roślin (także owocach i warzywach). Z ich powodu osoba uczulona reaguje nie tylko na jeden alergen z danego źródła, ale także na ten sam alergen lub alergen o podobnym składzie z innego. Alergię krzyżową diagnozuje się na podstawie obserwacji i objawów, a także wywołując testy. Co ciekawe, jeśli zostaliśmy zdiagnozowani, a nie było reakcji krzyżowych, nie znaczy to wcale, że już nigdy nie wystąpią.

NIEBEZPIECZNE OBJAWY
W alergiach krzyżowych niczego nie można przewidzieć. Reakcję może nagle wywołać produkt, który nigdy nam nie szkodził. Do najczęstszych objawów reakcji krzyżowej należą: - zmiany w obrębie jamy ustnej – obrzęki, świąd; - w przewodzie pokarmowym – bóle brzucha, wymioty, biegunka; - w układzie oddechowym – katar, skurcz oskrzeli; - w obrębie oczu – łzawienie. Rzadziej występują objawy skórne – pokrzywka, rumień. Istnieje też ryzyko wstrząsu anafilaktycznego. W alergii krzyżowej wziemno-pokarmowej charakterystyczne jest pojawienie się do 30 min od zjedzenia produktu objawów tożsamych z alergią wziewną (np. łzawienia, kataru).

KWESTIA OWOCÓW
Uczulają tylko świeże. Ale zaobserwowano, że obrane ze skórki wywołują słabsze objawy. Zdarza się również, że jedne odmiany owoców w obrębie tego samego gatunku (np. jabłka) silnie uczulają, a drugie wcale. Najbezpieczniej jest spożywać owoce przetworzone termicznie – pieczone, w ciastach, kompotach, dżemach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.