• czwartek, 18 wrzesień 2014 09:01

Microsoft kończy z Internet Explorerem

Microsoft kończy z Internet Explorerem
Microsoft kończy z Internet Explorerem © © archiwum

Prace nad nowym systemem Microsoftu nadal idą pełną parą. W tym samym czasie inżynierowie firmy tworzą nową wersję przeglądarki internetowej, która tym razem niekoniecznie może nazywać się Internet Explorer. IE12 miałoby przynieść ze sobą masę zmian, które miałyby przekonać do korzystania z programu fanów Chrome’a i Firefoxa.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pierwszą poważną zmianą, jaka najprawdopodobniej czeka przeglądarkę Microsoftu jest zmiana nazwy. Jeszcze w sierpniu pojawiły się pogłoski, że firma zrezygnuje z Internet Explorera ze względu na złą reputację programu. To zdaje się potwierdzać – ZDNet dotarł do informacji, z których wynika, że Internet Explorer 12 będzie nosił nazwę Spartan. Wpisy go dotyczące znajdują się zarówno w testowej wersji systemu, jak i na stronie Microsoftu, gdzie znalazła się oferta pracy dla osoby, która miałaby pracować właśnie nad tak nazwanym projektem.

Nowy IE to także nowy interfejs, który ma być jak najbardziej zbliżony do tego, co oferuje Chrome i Firefox. Microsoft widzi, że ludzie przyzwyczajają się do designu i funkcjonalności przeglądarki Google’a, więc zamierza nieco skopiować. Największe zmiany mają być widoczne w przypadku kart i pola adresu, choć pomniejsze elementy też mają zostać przeprojektowane.

W Spartanie dostępny ma być nowy moduł obsługujący różnego rodzaju rozszerzenia. Microsoft chce, aby ich tworzenie było łatwe, a baza tak duża jak w przypadku Chrome’a i Firefoxa. Pomóc w tym miałby projekt XAX, który według Microsoftu pozwala na proste programowanie kodu wykonywanego w izolowanym środowisku i niezależnego od innych usług działających razem z przeglądarką. Oczywiście w tej chwili nic nie jest jeszcze pewne, więc do informacji powinniście podchodzić z odpowiednim dystansem. Premiera nowej przeglądarki Microsoftu miałaby się zbiec w czasie z rynkowym debiutem Windows 9, a więc na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2015 roku.

Źródło: ZDNet

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.