Spacerkiem po Krotoszynie
56 osób wzięło udział w drugiej części imprezy pt. „Spacerkiem przez VI wieków Krotoszyna”, która odbyła się 29 sierpnia. Organizatorem był Zarządu Oddziału PTTK w Krotoszynie, przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Uczestników spaceru powitał Karol Piotrowski, prezes Zarządu Oddziału PTTK w Krotoszynie. Najpierw zwiedzano ekspozycję w Muzeum Regionalnym im. H. Ławniczaka. – Wszyscy byli zachwyceni nowym układem wystawy oraz przedstawieniem wielu nowych eksponatów – mówi Antoni Azgier. Po wyjściu z muzeum spacerowicze udali się na ul. Piastowską – do budynku poczty, o którym opowiadała Zofia Wiatrak.
Dalsza trasa wiodła ul. Sienkiewicza do dawnych niemieckich koszar dworcowych, które w okresie międzywojennym zwane były koszarami Hallera. Tu w role przewodników wcielili się Władysław Szymczak i Juliusz Poczta, którzy mówili nie tylko o historii koszar, ale także o pomnikach przed nimi stojących – od cesarza Wilhelma, przez marszałka Piłsudskiego, do 56. Pułku Piechoty Wlkp.
Następnie grupa dotarła do domu podcieniowego przy ul. Koźmińskiej, zwanego potocznie „Krotoszanką”, którym jest głównym motywem Krotoszyńskiej Odznaki Krajoznawczej i niegdyś był siedzibą Muzeum PTTK. W kościele p.w. św. Fabiana i Sebastiana przewodnikiem stał się Karol Piotrowski, a to z racji tego, że świątynia ta jest kościołem patronalnym Kurkowych Bractw Strzeleckich diecezji kaliskiej. – Ten drewniany, zabytkowy kościół po renowacji robi bardzo przyjemne wrażenie – przyznaje A. Azgier. – Nie omieszkaliśmy także obejrzeć jedynego w Polsce krucyfiksu z czarnym Chrystusem – dodaje Azgier.
Kolejnym punktem spaceru był Zespół Szkół nr 3, a konkretnie miejsce, w którym urodził się gen. Marian Langiewicz, jeden z dyktatorów powstania styczniowego. O generalne i jego losach opowiadał Aleksander Janiak, który jest historykiem w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika. Mówił tez o krotoszyńskim „Bazarze” i roli, jaką on pełnił w okresie zaborów i w trakcie powstania wielkopolskiego.
Następnie uczestnicy udali się do kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela, gdzie w rolę przewodnika ponownie wcielił się Juliusz Poczta, wspomagany przez księdza kanonika Aleksandra Genderę. – Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o fundatorze świątyni – Janie Rozdrażewskim – oraz o jej późniejszych losach – stwierdza Azgier.
Meta spaceru znajdowała się na strzelnicy KBS. Ale wcześniej zatrzymano się jeszcze przed budynkami Starostwa Powiatowego, które w okresie zaborów były koszarami, tzw. „Neue Koserne”. To właśnie te koszary zdobyło czterech powstańców pod dowództwem Władysława Rybakowskiego w czasie powstania wielkopolskiego.
Po posiłku i odpoczynku przeprowadzonego na mecie odbył się konkurs krajoznawczy z trasy spaceru. Wzięło w nim udział 11 osób, a największą wiedzą wykazała się Maria Śniatała. Nagrody – w postaci certyfikatu – otrzymali wszyscy uczestnicy.